Trump Türkiye’nin güneş paneli ithalat ayrıcalık hakkını kaldırdı

Karar Çin menşeli ekipman içeren kristalin solar modülü ithalatını kapsıyor

24 Mayıs 2019

ABD Başkanı Donald Trump Türkiye’ye ABD’ye fotovoltaik modül ihracatında sınırlı ayrıcalık tanıyan hakkı iptal ettiğini duyurdu.

Beyaz Saray tarafından 16 Mayıs 2019 tarihinde yayınlanan açıklamada Türkiye’nin ekonomik kalkınmışlık düzeyinin yükselmesi gerekçesi ile Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi’nden çıkarıldığı bildirildi.

ABD’de 1974 yılında yürürlüğe giren sistem, gelişmekte olan ülkelerin ABD’ye ihracatlarında ayrıcalık elde etmesini sağlıyordu.

Türkiye’deki fotovoltaik modül üreticileri de sistem sayesinde 2018 yılında Çinli üreticiler aleyhine getirilen anti-damping uygulamasından etkilenmeden yararlanabiliyorlardı.

Açıklamada Türkiye’den ABD’ye ihraç edilecek kristalin silikon fotovoltaik modüllere, Çinli üreticiler tarafından üretilen ekipmanlar kullanıldığı takdirde modüllerin kısmen veya tamamen Türkiye’de montajının yapılmasına bakılmaksızın, korunma önlemi uygulanacağı ifade edildi.

Açıklamaya göre aynı önlem büyük çamaşır makineleri ihracatı için de uygulanacak.

2018’de sınırlı ayrıcalık tanınmıştı

Donald Trump yönetimi 22 Ocak 2018’de Çinli güneş elektriği ekipmanları üreticileri aleyhine anti-damping uygulamaları getirilmişti.

28 Ocak 2018 tarihli Başkanlık Kararı ile de Türkiye’nin de dahil olduğu 30 ülkeden yapılan ithalata sınırlı muafiyet getirilmişti.

Karara göre bu 30 ülkeden ithal edilecek kristalin solar paneller ABD’nin toplam ithalatının %9’unu, ülke başına ithalat oranı ise %3’ü geçemeyecekti.

 

Yaklaşan Etkinlikler

Tümünü gör