Çin teşviksiz rüzgar ve güneş için 21 GW kapasite tahsis etti

Projeler üretecekleri elektriği piyasa fiyatları ile satacaklar

23 Mayıs 2019

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu ülkedeki teşviksiz yenilenebilir enerji yatırımları için ilk grup kapasite tahsislerini gerçekleştirdi.

Komisyon tarafından 20 Mayıs 2019 tarihinde yayınlanan açıklamaya göre rüzgar ve güneş enerjisi alanında gerçekleştirilecek zemine monte ve dağıtık projeler için toplamda 20,76 GW’lık kapasite tahsisi yapıldı.

Tahsisin 14,78 GW’lık bölümünü 168 güneş enerjisi santrali projesi, 4,51 GW’lık bölümü ise 56 rüzgar enerjisi santrali projesi için sağlandı. Dağıtık elektrik üretimi alanındaki pilot uygulamalar için ise 1,47 GW’lk kapasite sağlandı.

Açıklamaya göre 2020-2023 döneminde devreye girecek bu projeler ile üretilecek elektrik için teşvikli alım fiyatı uygulanmayacak ve yatırımcılar elektrik piyasasındaki mevcut fiyat üzerinden satış gerçekleştirilecek.

Bununla birlikte Çin’in 16 ayrı bölgesinde gerçekleştirilecek projeler için Çin arazi ücretlerini düşük tutacak veya erteleyebilecek.

Ayrıca merkezi yönetim dağıtım şirketlerinden projeler için mevcut durumda bir yıllık olarak uygulanan ikili alım anlaşmalarının bu projeler için 20 yıl olarak uygulanmasını istedi.

Çin yönetimi geçtiğimiz yıl yaptığı politika değişikliği rüzgar ve güneş yatırımları için 2020 sonrası dönemde teşvikli alım fiyatı uygulamasını durdurma kararı almıştı.

Çin’in yenilenebilir enerji yatırımlarını desteklemek için oluşturduğu Yenilenebilir Enerji Kalkınma Fonu’ndaki açık 2018 sonu itibari ile 140 milyar Yen (21 milyar ABD Doları) seviyesine yükselmişti.

Çin 2018 sonu itibari ile güneş enerjisinde 175 GW’a, rüzgar enerjisinde ise 221 GW’a ulaşmıştı.

Yaklaşan Etkinlikler

Tümünü gör