“Hindistan’da Rüzgar Enerjisine 250 Milyon Avro Yatırım Yapacağız”

Siemens CEO’su Loescher Hindistan’ın yeşil devriminde söz sahibi olmak istediklerini söyledi

3 Şubat 2010

Alman teknoloji devi Siemens’in CEO’su Peter Loescher Yeni Delhi’de gazetecilere yaptığı açıklamada Siemens’in Hindistan’a büyük önem verdiğini ve Hindistan’ın yükselen ekonomisi içindeki konumlarını güçlendirmek istediklerini bunun için Hindistan’da özellikle yenilenebilir enerji alanında yeni yatırımlar planladıklarını söyledi.

Üç yıl içerisinde Hindistan’da rüzgar enerjisi sektörüne 250 milyon avrodan fazla yatırım yapmayı planladıklarını, yapılacak yatırımlardan birinin de 70 milyon avro harcanarak kurulacak rüzgar türbini üretimi fabrikası olacağını ifade eden Loescher bu fabrikada üretilecek ilk türbinlerin iki yıl içinde sevk edilmeye başlanacağını sözlerine ekledi.

Almanya Başkanı Horst Koehler’in bir hafta sürecek Hindistan gezisi heyetinde yer alan Loescher sözlerine şöyle devam etti;

“Dünya’nın diğer ülkeleri gibi Hindistan’da yeşil devrim ile yüzleşiyor. Bizim de Hindistan için ürünlerimiz ve çözümlerimiz var bu anlamda Hindistan’daki yeşil altyapı yatırımları tedarikçisi pozisyonumuzu güçlendirmek istiyoruz.  Hindistan pazarındaki payımızın ise 2012’de olacağını öngörüyoruz”

Hindistan yılda %8 oranında büyüyen ekonomisi ile doğu asya’nın motor ülkelerinden biri konumunda fakat ülke nüfusunun %30’undan fazlası elektrik şebekesi olmayan bölgelerde yaşıyor. Bu durumu değiştirmek için Hindistan hükümeti önümüzdeki yedi yıllık süre içerisinde elektrik üretim kapasitesine Almanya’nın tüm kurulu gücüne denk şekilde 150 GV’lık ilave yapmayı planlıyor. Hindistan ayrıca 2020’de enerji talebinin %20’sini yenilenebilir enerjiden karşılayabilmek istiyor.