2020’de Suudi Arabistan Güneş Enerjisi de İhraç Edebilecek

Suudi Arabistan Krallığı yetkilileri yakın gelecekte güneş enerjisi ihraç edebileceklerini söyledi

29 Ocak 2010

Petrol ihracatında dünyanın bir numaralı ülkesi Suudi Arabistan’ın en yetkili ağızlarından ülkenin güneş enerjisi alanında ciddi yatırımlar yapmaya başladığı açıklandı.

BM İklim Değişikliği konferansında Suudi Arabistan Krallığı delegasyonun başkanlığını yürüten ülkenin Petrol Bakanlığı başdanışmanı Muhammed el-Sabban yaptığı açıklamada Suudi Arabistan’ın ekonomilerini güneş enerjisi alanında ciddi yatırımlar yaptığını ve 2020’de güneş enerjisi ihraç edebileceklerini söyledi.

Diğer bir açıklama ise doğrudan Petrol Bakanı Ali El-Naimi’den geldi, El-Naimi açıklamasında Suudi Arabistan’ın petrol yanında güneş enerjisinde de dünyadaki ana oyuncularından biri olmak istediğini bu amaçla ciddi yatırımlar yaptıklarını ve 5 ila 10 yıl içinde ülkesinin güneş enerjisi ihraç etmeye başlayabileceğini söyledi.

El-Sabban görüşmelerde ayrıca BM’nin aşırı karbon emisyonunu cezalandırarak petrol talebinin kısılmasına neden olmasının, ekonomisi büyük oranda petrol’e bağımlı olan ülkesi için diğer ülkelerin rekabetinin yol açtığı rekabeti bile aşarak en büyük tehiditi oluşturduğunu söyledi.

Devlet gelirlerinin %90’ının kaynağı petrol olan ve Gayri Safi Milli Hasılasının %60’ı petrol ihracatından kaynaklanan Suudi Arabistan dünyada bilinen en zengin petrol rezervlerine sahip. Günde 12.5 milyon varil petrol ihraç eden Suudi Arabistan, Brezilya ve Irak’ın üretimini artırma planları yaparak kendisine yaklaşmasından dolayı bu ülkelerin rekabet tehditi altında.

Yaklaşan Etkinlikler

Tümünü gör