Küçük Ölçekli Yatırımlar İçin Büyük Adım

İngiltere hükümeti küçük ölçekli yenilenebilir enerji yatırımlarını yaygınlaştırmak için yeni bir düzenleme hazırladı

2 Şubat 2010

İngiltere hükümeti ülkesindeki yenilenebilir enerji kullanımını yaygınlaştırabilmek adına önemli bir adım daha attı.

İngiliz hükümeti tarafından açıklanan yeni bir yasal düzenleme bireylerin veya şirketlerin yapacakları mikro düzeydeki yenilenebilir enerji yatırımlarına alım garantileri, vergi indirimleri ve nakdi ödemeler yoluyla önemli destekler öngörmekte.

İlgili düzenleme birey veya şirketlere 5 megavat kurulu güce kadar kapasitesi bulunan güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi üretim sistemleri ile gerçekleştirecekleri elektrik üretimini şebekeye ileterek bu işlemden gelir sağlamalarına olanak veriyor. Düzenleme bu sistemler ile üretilen elektriğin kullanılmasını ise engelliyor.  Şebekeye iletilen elektriğin karşılığı kadar tutar ise sonraki faturadan indirilecek veya geri ödeme yoluyla alınabilecek.

İngiliz Rüzgar Enerjisi Birliği (BWEA) tarafından yapılan açıklamada ise hükümetin adımı çok olumlu karşılanırken küçük ölçekli rüzgar türbinlerinin yaygınlaşması için çok elverişli bir ortam oluşturduğu belirtildi.

Birlikten yapılan açıklamada toplam kurulum maliyeti 44.000 pound olan 11kw’lık bir rüzgar türbinin rüzgarın hızının 5 metre/saniye olduğu bir bölgede yatırımcısına yıllık 10.026 pound gelir sağlayabileceğini yada 22.000 poundluk bir yatırımla kurulacak 6 kw’lık bir türbinin yıllık 3,420 pound gelir sağlayabileceği ifade edildi. Bu sayede küçük ölçekli rüzgar türbinlerine yapılan yatırımlar 5 ila 10 yıl arası geri dönüş sağlayabilecek.

Solar Century firmasından yapılan açıklamada ise ilgili düzenleme sayesinde bir çok konut sahibi için güneş enerjisi yatırımlarının artık karşılanabilecek düzeye geleceğini ve yapılacak bu yatırımların ev sahiplerine 25 yıl boyunca yıllık 1000 poundtan fazla gelir getirmesinin mümkün kılacağı belirtildi.