Hindistan güneşte yerli üretime yeni destek için hazırlık yapıyor

Desteğin büyüklüğü 3 milyar doları aşabilecek

6 Kasım 2016

Hindistan hükümetinin ülkenin güneş elektriği sanayisini geliştirecek yeni bir destek programı üzerinde çalıştığı bildirildi.

Bloomberg tarafından isimlerini açıklamayan üst düzey iki hükümet yetkilisine dayandırılan habere göre ülke yönetimi bu program için 210 milyar rupilik (3,1 milyar dolar) bir kaynak ayırmayı planlıyor.

Program ile Hindistan’da 2019’dan itibaren 5 GW’lık yeni üretim kapasitesinin devreye alınması ve 2026’ya kadar toplamda 20 GW kurulu gücün ülkede üretilen yerli ekipmanlar ile devreye alınması hedefleniyor.

Bloomberg’e konuşan ismini açıklamayan hükümet yetkilisi, kesin olmamak ile birlikte üretim ihalelerinde megavat başına 9 milyon rupi, projelerde ise yerli ürün kullanıldığında megavat başına 5 milyon rupilik destek sağalanabileceğini söyledi

Ajansa konuşan diğer bir yetkili ise program kapsamında gerçekleştirilebilecek ve her biri birkaç yüz megavatlık kapasite için düzenlenebilecek güneş enerjisi santrali ihalelerinde waferdan modüle kadar herşeyin Hindistan’da üretimi şartının getirilebileceğini de kaydetti.

* Bu haber ilk olarak SOLARİST‘de yayınlanmıştır.