Kader mahkumu çocuklar Türkiye’nin güneş enerjisi gücünü yükseltecek

GÜNDER çok önemli bir sosyal proje başlatıyor

4 Kasım 2016

Türkiye’nin güneş enerjisi alanındaki en köklü sivil toplum kuruluşu olan GÜNDER çok önemli bir sosyal projeye daha başladı.

Dernek tarafından yapılan açıklamaya göre GÜNDER tarafından geliştirilen “Güneşli Günlerle Geleceğe Umutla Bakan Gençler” projesi ile Ankara Çocuk Eğitim Evinde (eski adı ile Islahevinde) bulunan çoçuklara güneş enerjisi sistem kurulumları için eğitim verilecek.

Açıklamaya göre proje Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı AB Başkanlığı tarafından başlatılan dezavantajlı kişilerin sosyal entegrasyonu ile istihdam edilebilirliklerinin geliştirilmesi programı tarafından desteklenecek.

GÜNDER’in geliştirdiği proje programa destek başvurusunda bulunan 2.220 proje arasında bu hakkı kazanan 145 proje arasında yer alıyordu.

Proje kapsamında Ankara Çocuk Eğitim Evinde bir eğitim ve uygulama dershanesi kurularak 20 hükümlü çocuğun termal ve fotovoltaik güneş enerjisi sistem kurulum becerisi kazanması sağlanacak.

GÜNDER’in yaratacağı sosyal fayda bu çocukların eğitimi ile sınırlı olmayacak.

Dernek güneş enerjisi sistemi kurulumuna yönelik teknik ve teorik becerileri kazanan çocukların mahkumiyetlerinin bitmesinin ardından İş-Kur aracılığı ile dernek üyesi firmalarda istihdam edilmesini sağlayacak.

GÜNDER’in açıklamasında tüm sektör paydaşlarının bu örnek projeye destek olması da istendi.

* Bu haber ilk olarak SOLARİST‘de yayınlanmıştır.