Ayhan Gök Goldwind Türkiye Genel Müdürü oldu

Türkiye’de ofisi olan rüzgar türbini üreticilerine bu alanda lider şirketlerden Goldwind de katıldı

1 Kasım 2016

İstanbul ofisini altı ay önce açan rüzgar türbini üreticisi Goldwind’in, Türkiye ve Orta Doğu Genel Müdürlüğü’ne Ayhan Gök’ün getirildiği bildirildi.

Türkiye rüzgar enerjisi tanınan isimlerinden olan Ayhan Gök 1998 yılında Münih Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun oldu.

Çalışma hayatının ilk 7 yılında Avrupa’daki önemli biyogaz projeleri gerçekleştiren Gök, 2005 yılında Alman rüzgar türbini üreticisi Nordex’in Türkiye faaliyetlerini başlatmak üzere Türkiye’ye gelmiş ve 2012 yılı sonuna kadar Nordex Türkiye’nin Genel Müdürlüğü görevini yürütmüştü.

Ayhan Gök son olarak ise 2013 yılından itibaren dünyanın en büyük yenilenebilir enerji şirketlerinden olan RES’in RES Anatolia biriminin Genel Müdürlüğü görevini yürütüyordu.

2011-2013 döneminde Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği’nin yönetim kurulu üyeliğine seçilen Ayhan Gök halen birliğin Denetim Kurulu üyesi olarak görev yapıyor.

Ayhan Gök iyi derecede Almanca, İngilizce ve Arapça konuşuyor.

Goldwind 2015’te liderliği almıştı

1998 yılında Çin’in Urumçi kentinde kurulan Goldwind, 2015 yılında devreye alınan rüzgar türbinlerinin 7,8 GW’lık bölümünü sağlamıştı.

Çinli üretici bu rakam ile geçen yıl küresel rüzgar türbini pazarındaki payını yüzde 12,5 oranına yükselterek bu alanda lider şirket haline gelmişti.