Swiss Solar Türkiye’de 1,5 GW’lık panel fabrikası kuracak

Şirket beş yılda 5 GW’lık kapasiteye ulaşmayı hedefliyor

15 Aralık 2021

İsviçre merkezli güneş paneli üreticisi Swiss Solar Türkiye’de üretim tesisi kurma çalışmalarına başladığını açıkladı.

Şirket tarafından yapılan yazılı açıklamaya ve PV Magazine tarafından yayınlanan habere göre tesis ilk etapta her biri yıllık 500 MW üretim kapasitesine sahip üç ayrı üretim hattından oluşacak.

Bu hatlarda da 450 Wp, 500 Wp ve 545 Wp güce sahip çift yüzlü (bifacial) güneş panelleri üretilecek.

Swiss Solar üretim hattını ve panel güçleri kademeli olarak artırarak 2027 yılında Türkiye’deki tesisinde yıllık 5 GW’lık üretim kapasitesine sahip olmayı ve 590 Wp gücünde çift yüzlü panel üretmeyi hedefliyor.

Şirket tarafından PV Magazine’e yapılan açıklamada yatırım kararının şirketin düzenli müşterilerden gelen talepleri karşılamak için verildiği bildirildi.

Türkiye’deki yer seçiminde de Avrupa ile Kuzey ve Güney Amerika pazarlarına hem denizden hem karadan teslimatı mümkün kılan elverişli ulaşım ve lojistik altyapısının etkili olduğunun altı çizildi.

Şirketin açıklamasında fabrika için halihazırda 50 milyon İsviçre Frangı (47 milyon Avro) düzeyinde yatırım yapıldığı bilgisi verilirken yatırım ile ilgili ayrıntıların ise gelecek ay paylaşılacağı bildirildi.

Bununla birlikte şirket açıklamasında çift yüzlü güneş panellerinin 2024 yılı pazar payının %17, 2030 pazar payının ise asgari %35 olacağına dair öngörülerin bulunduğu da paylaşıldı.