Güneşte küresel güç yıl sonunda 1.500 GW’a yaklaşacak

Wood Mackenzie öngörüsüne göre bu yıl 270 GW’lık yeni güç devreye girecek

8 Ağustos 2023

Araştırma ve danışmanlık kuruluşu Wood Mackenzie 2022 sonu itibariyle 1.200 GW düzeyinde olan küresel güneş enerjisi kurulu gücünün bu yıl 270 GW düzeyinde artış göstereceğini öngördü.

Kuruluşa göre yıllık artış rakamı da gelecek beş yıl boyunca düzenli bir şekilde artış göstererek 2032 yılına gelindiğinde 330 GW seviyesine yükselecek.

Kuruluşa göre bu artışta ülkelerin yenilenebilir enerji alanında belirledikleri iddialı hedefler, artan elektrifikasyon, kömürlü termik santrallerin aşamalı olarak devre dışı bırakılması, enerji güvenliği alanındaki endişeler ve güneş enerjisinden seviyelendirilmiş elektrik üretim maliyetlerinin düşmeye devam etmesi gibi faktörler etkili olacak.

Ülkeler bazında ise Çin’de yaşanan kapasite sorunlarına rağmen, düşen polisilikon fiyatlarının da etkisi ile hızlı büyüme devam edecek.

Amerika Birleşik Devletleri’nde ise geçtiğimiz yıl tamamlanan fakat bağlantı sorunları nedeni ile elektrik üretmeye başlayamamış kurulumların devreye girmesi ile ilk çeyrekte görülen toparlanmaya karşın, bağlantı gecikmeleri ve tedarik zincirinde devam eden sorunlar ile birlikte ekonomik belirsizlik konut kurulumlarının da yavaşlaması ile büyümenin sınırlı kalmasına neden olacak.

Bununla birlikte çalışmada ülkede yürürlüğe giren Enflasyonu Düşürme Yasası sayesinde ülkedeki proje stoğunun hızla gelişmekte olduğuna da dikkat çekildi.

Avrupa pazarında ise doğal gaz fiyatlarındaki gerilemenin ve talepteki azalışın olumlu olarak beklentilerin ötesine geçmesi ile enflasyon ve faiz oranlarındaki artışlar, kıtanın güneş enerjisi gücünün bir önceki yıla göre çok daha yavaş artmasına neden olacak.

Çalışmada Birleşik Krallık’ta ilk çeyreki konut kurulumlarının 2022’nin ilk çeyreğine göre iki kata kadar fazla artış gösterdiğine de dikkat çekilirken, ülkenin konut pazarındaki kurulumların 2023’te bir önceki yıla göre %60 oranında yükseleceği öngörüsü de yer aldı.

Romanya’da dağıtık güç beş yıl içinde 6,5 GW’a ulaşacak

Bununla birlikte çalışmada Romanya pazarına da dikkat çekildi.

Çalışmaya göre ülkede 150 bin konutta güneş enerjisi kurulumu için devreye alınan 610 milyon Avro bütçeli sübvansiyon programının da etkisi ile ülkedeki dağıtık güneş enerjisi kurulumlarının gücü 2027 yılına kadar 6,5 GW’a ulaşacak.