”Güneşi Yere İndireceğiz”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, güneş enerjisi konusunda atılan ciddi adımların ardından bu konuda müthiş bir yarışın başlayacağını belirtti

26 Şubat 2009

2. Güneş Enerjisi Teknolojileri, 3. İzolasyon ve 4. İstanbul Boya fuarlarının açılışında konuşan Güler, fuar konusu olan yalıtım, güneş enerjisi ve boyanın, inşaat sektörüyle enerji sektörünün 3 önemli unsuru olduğuna işaret etti.

Güler, bu alanlarda önemli yasalar çıkardıklarını ve sektörün önünü açtıklarını belirterek, güneş enerjisinin Türkiye’nin enerji bağımsızlığı konusunda en önemli yatırım konularının başında geldiğini söyledi.

Yenilenebilir enerji konusunda attıkları adımlar hakkında bilgi veren Güler, rüzgar enerjisinde Avrupa’da 35. sıradayken 11. sıraya yükselen Türkiye’nin ilk 2’ye girmesini hedeflediklerini, güneş enerjisi konusunda da ciddi yatırımların başladığını kaydetti.

Bakan Güler, ”Burada da öyle bir gelişme olacak ki bütün çatıların kiremitleri güneş panelleriyle yer değiştirecek. Güneye bakan duvarları güneş panelleriyle kaplanacak” diye konuştu.

Türkiye’nin güneş enerjisi potansiyelinin 56 bin megavatlık doğal gaz santraline eşdeğer olduğunu dile getiren Güler, şöyle devam etti:

”Güneş enerjisi konusunda ciddi adımlar attık. Yasa tasarısı hazırladık. Fiyatını tekrar gözden geçireceğiz. Bu da gerçekleşirse güneşle ilgili müthiş bir yarış başlayacak ve güneşi yere indireceğiz. Eğer bunu yaparsak, enerjide bağımsızlık savaşını da kazanmış olacağız. Kurtuluş Savaşında nasıl mazlum ülkelere örnek olduysak, enerjide de mazlum ülkelere örnek olacak şekilde kendi suyumuzu, rüzgarımızı, güneşimizi, jeotermalimizi kullanarak dışa bağımsızlığımızı azaltacağız, belki de ortadan kaldıracağız.”

Güler, bu konuda gerekli hukuki altyapının oluşturulduğunu ifade etti.

Enerji konusunun yatırımcılar açısından bu kadar gündeme gelmesinde, güven ortamının oluşturulmasının ve yatırımlarda gerekli altyapının sağlanmasının rol oynadığını vurgulayan Güler, işin başına geldiklerinde bu alanda 30 olan yatırımcı sayısını 3 bine çıkardıklarını, hedeflerinin ise 3 milyona ulaşmak olduğunu bildirdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Güler, herkesin kendi enerjisini üretmesi durumunda iletim kaybının da yaşanmayacağına işaret etti.

İzolasyon konusuna da değinerek, binaların yüzde 90’ının izolasyonsuz olduğunu belirten Güler, böyle bir yatırım konusuna ağırlık verilmesi durumunda yakıt masrafının yarı yarıya azalacağını söyledi.

Güler, boya ile güneş enerjisi arasında bir bağlantı bulunduğunu belirterek, boya sektörü temsilcilerinin, güneş enerjisini kullanacak yüksek teknolojili ürünler geliştirebileceğini ifade etti.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Bakan Güler, Türkiye’nin yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği konusunda daha hızlı hareket ederek gerekli yasaları çıkardığını söyledi.

Güneş enerjisi yatırımlarının sağlayacağı istihdama ilişkin bir soru üzerine Güler, ”Güneş enerjisinde her bir megavat 10 kişiye kalıcı istihdam sağlıyor. Yatırım süresince de 20 kişiye sağlıyor” dedi.

Güler, Türkiye’nin bu konuda potansiyelinin çok yüksek olması dolayısıyla hem binalarda hem açık alanlarda güneş enerjisi tesisi kurulması için çok talep bulunduğunu bildirdi.

Doğal gaz konusunda İran’a karşı kazanılan tahkim davasının doğal gaz fiyatlarına etkisine ilişkin bir soru üzerine de Bakan Güler, ”Devam eden bir süreç. Süreç sonunda değerlendiririz” dedi.

Güler, tasarruflu elektrikli ısıtıcısı üreticilerinin ”yüzde 90 tasarruf sağladıkları” yönündeki iddialarına ilişkin bir soruya verdiği yanıtta da, yüzde 90 gibi bir oran hakkında bilgisi olmadığını, ancak uygulanmasının önemli avantajlar getireceği bir sistemden bahsedilebileceğini belirterek, en azından ”nano boru kullanması” ve enerji verimliliğinin ağırlıklı olmasının memnuniyet verici olduğunu kaydetti. (AA)