Kriz’den Dolayı Elektrik Talebi Düşecek

TEİAŞ Genel Müdürü İlhami Özşahin, küresel krizden dolayı talep tahminini düşürdüklerini söyledi.

10 Şubat 2009

Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) Genel Müdürü İlhami Özşahin, daha önceki projeksiyonlara göre 2009 yılına ilişkin daha yüksek elektrik talebi beklerken, küresel krizden dolayı talep tahminini düşürdüklerini söyledi.

Özşahin, özellikle sanayi tüketimindeki azalma ile yılın ilk yarısı düşük tüketim beklediklerini, ancak yılın ilk yarısında elektrik talebinin artacağını düşündüklerini belirtti.

TEİAŞ Genel Müdürü Özşahin yaptığı açıklamada, 2008 yılında elektrikte 198 milyar kilovatsaat tüketim gerçekleştiğini ifade etti.

Bu yıla ilişkin ise 207 milyar kilovatsaatlik bir tüketimin öngörüldüğünü bildiren Özşahin, 2009 yılına ilişkin daha yüksek elektrik talebi beklerken, küresel krizden dolayı talep tahminini düşürdüklerini söyledi.

Bu kapsamda bu yıla ilişkin daha önce tahmin ettikleri yaklaşık 215 milyar kilovatsaatlik talep tahminini 207 milyar kilovatsaate çektiklerini belirten Özşahin, bu yılın Ocak ayında ise bir önceki yıla göre tüketimin yüzde 6,5 oranında azaldığını kaydetti.

Küresel krizin etkisiyle, demir – çelik, çimento tekstil gibi özellikle sanayi sektöründeki azalma ile yılın ilk yarısında düşük tüketim beklediklerine işaret eden Özşahin, şunları kaydetti:

”Yılın ilk yarısında düşük tüketim bekliyoruz. İlk aylarda talebin düşük olarak devam edeceği, sonra talebin geçen yılki seviyelere geri döneceği, sonra artacağına dönük öngörümüz var. Bu kapsamda ancak yılın ikinci yarısında talebin artacağını düşünüyoruz. Şu anda arz, talebi karşılıyor. 2009’da da talep mevcut şartlarla karşılanır.

Tabi ileriye dönük projeksiyonların revize edilmesi gerekir. Daha önce projeksiyonu alıp taşıyorduk bundan sonra uzun dönemli projeksiyondan ziyade önümüzdeki yılları görmek lazım. Kim derdi ki küresel kriz olacak talep düşecek”

Türkiye’de normal şartlarda günlük elektrik tüketiminin 600 milyon kilovat saat düzeyinde olduğuna işaret eden Özşahin, bu yıl ise 540 milyon kilovat saat düzeyinde gittiğini kaydetti.

Elektrik Sisteminin AB’ye Uyumu