Google’dan Rüzgara 100 Milyon Dolar

Google yenilenebilir enerji yatırımlarını çeşitlendirerek artırmaya devam ediyor.

20 Nisan 2011

İnternet devi Google’ın, Japon Sumitomo ve Itochu şirketleri ile ABD’nin Oregon eyaletinde kurulum çalışmaları devam eden 845 MW’lık Shepherds rüzgar enerjisi santraline yatırım yaptığı açıklandı.

Açıklamada Google’un 100 milyon doalrlık yatırım gerçekleştirdiği santralin tamamlandığı zaman dünyanın en büyük rüzgar enerjisi santrali ünvanını alacağı bildirildi.

Gelecek yıl tamamlanması beklenen santral ortalama 235,000 ABD konutunun enerji ihtiyacını karşılarken, 260.000 aracın trafikten çekilmesine denk olacak şekilde yılda 1.5 milyon ton karbon dioksidin atmosfere salınmasına engel olacak.

Şirket bununla beraber geçen haftada Bright Source tarafından ABD, Kaliforniya’da hayata geçirilmeye çalışılan ve tamamlandığında dünyanın en büyük termal güneş enerjisi santrali yatırımı olacak olan projeye 168 milyon dolarlık finansman sağlamıştı.

Şirketten yapılan açıklamada Google’ın bu santralin ortağı olmak ile beraber, ürettiği elektrikten satın almayacak. Şirketin son iki yılda yaptığı yenilenebilir enerji yatırımları ise son çalışma ile 400 milyon dolara yaklaştı.

Şirket geçen yıl yaptığı başvuru ile elektrik üretme ve satma hakkı elde etmişti.