Temiz Enerji Yatırımları Düşüyor

Yılın ilk çeyreğinde temiz enerji sektörü yatırımları geriledi.

19 Nisan 2011

Yılın ilk çeyreğinde küresel yenilenebilir enerji sektöründe yapılan yeni yatırımların bir önceki çeyreğe göre düştüğü açıklandı.

Bloomberg New Energy Finance adlı araştırma kuruluşu tarafından açıklanan rakamlara göre 2010’un son çeyreğinde sektöre 47.1 milyar dolar yatırım yapıldığı halde yeni yılın ilk çeyreğinde bu rakam 31.1 milyar dolar seviyesinde kaldı. Bu durum küresel finansal krizin en yoğun hissedildiği 2009’un ilk çeyreğinde yaşanan 20.1 milyar dolarlık yatırımdan sonraki en düşük seviye.

İspanya ve Almanya başta olmak üzere Avrupa ülkeleri hükümetlerinin yenilenebilir enerji yatırımlarına sağladıkları teşvikleri düşürmesi ve doğal gaz fiyatlarının 2002 yılından beri en düşük seviyeye gelmiş olması bu sonuçta en önemli etkenler oldu.

Bunun yanında 2010 yılının son çeyreği özellikle Almanya, İtalya ve Çek Cumhuriyeti gibi Avrupa ülkelerinde yüksek teşvik politikalarından yararlanmak isteyen yatırımcıların bu fırsatı elde etmek için sektöre yaptıkları yatırımları rekor seviyede artırdığı bir dönem olmuştu.