Rüzgarda Dördüncü İhalede Yapıldı

TEİAŞ rüzgar enerjisi santrali yatırımlarına yönelik dördüncü grup ihaleyi gerçekleştirdi.

15 Nisan 2011

Basın Açıklaması

Elektrik İletim A.Ş. rüzgar enerjisi santrali yatırımlarına yönelik dördüncü grup ihaleyi gerçekleştirdi.

14 Nisan Perşembe günü gerçekleşen ihale rüzgar enerjisi yatırımları ile ilgili yarışma yönetmeliği gereği, rüzgar enerjisine dayalı üretim tesisi kurmak üzere yapılmış lisans başvurularından aynı bölge ve/veya trafo merkezi için birden fazla başvurunun bulunduğu 3 trafo merkezine bağlanacak olanları belirlemek amacıyla yapıldı. 31 firmanın başvuruda bulunduğu ihaleye bu firmalardan üçü katılmadı.

İhalede, Akbük TM’de 40 Megawatt lık (MW) kapasite için 3 proje yarıştı. Kilowatt saat (kWh) başına verdiği 0,87 Kuruş RES katkı payı teklifi ile 20 MW kapasiteyi Yeni Enerji Yatırım Üretim ve Tic. A.Ş. kazanırken, kalan 20 MW kapasiteyi kilowatt saat (kWh) başına verdiği 0,05 Kuruş RES katkı payı teklifi ile Ayen Enerji Üretim A.Ş.  kazandı.

Çan Havza TM-1’de 175 Megawatt lık (MW) kapasite için 22 proje yarıştı. Kilowattt saat (kWh) başına verdiği 3,43 Kuruş RES katkı payı teklifi ile 50 MW kapasiteyi Eskoda Enerji Üretim Paz. İth. ve İhr. A.Ş. kazandı. Kalan 125 MW kapasitenin 99 MW’ ını kilowattsaat (kWh) başına verdiği 3,28 Kuruş RES katkı payı teklifi ile Derbent Enerji Üretim Paz. İth. ve İhr. A.Ş. kazanırken, 26 MW’ ını kilovat saat (kWh) başına verdiği 3,12 Kuruş RES katkı payı teklifi ile Isıder Enerji Üretim Paz. İth.ve İhr. A.Ş. kazandı. Yarışmaya İberdrola Yenilenebilir Enrji Kaynaklarından Enerji Üretimi Tic. ve San.Ltd. Şti’nin iki projesi ve Rasa Radyatör San. A.Ş. katılmadı.

Yeşilhisar TM’de 180 Megawattlık (MW) kapasite için 6 proje yarıştı. Kilovat saat (kWh) başına verdiği 0,04 Kuruş RES katkı payı teklifi ile Bak Enerji Üretimi A.Ş. 82,50 MW kapasite kazanırken, kalan 97,50 MW’ lık kapasitenin 45 MW’ını kilowattsaat (kWh) başına verdiği 0,02 Kuruş RES katkı payı teklifi ile Are El. Ür. Tic. ve San. Ltd. Şti. kazanırken, 52,50 MW’ ını kilovat saat (kWh) başına verdiği 0,01 Kuruş RES katkı payı teklifi ile SE Santral Elektrik Üretim San. Tic. A.Ş.  kazandı. Yarışmaya Yahyalı RES Elektrik Enerji Üretim İnşaat Nakliye Turizm San. Tic. Ltd. Şti. teşekkür mektubu verdi.