Fina Enerji rüzgarda 1 GW üstünü hedefliyor

Fina Enerji 2015’e kadar başta rüzgar olmak üzere 1 milyar avroluk  yatırım planlıyor

14 Şubat 2012

Fiba Holding bünyesinde yer alan Fina Enerji’nin sektördeki yeri ve hedefleri konusunda açıklamalarda bulunulmak üzere bir basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıda konuşan Fiba Holding Yönetim Kurulu üyesi Murat Özyeğin 2007 yılında 125 milyon liralık özkaynak ile başladıkları enerji yatırımlarının bugün rüzgar enerjisinde 450 milyon liraya yaklaştığını söyledi.

Özyeğin rüzgar enerjisinde mevcut kurulu güçlerinin 87.5 MW olduğunu söylerken, 6 ay içerisinde bu rakamın 150 MW düzeyine çıkacağını söyledi. Murat Özyeğin lisansını aldıkları 225 MW’lık rüzgar enerjisi santralinin ise inşasına yakın zamanda başlanacağını söyledi.

Özyeğin 2015 yılına kadar enerjinin çeşitli alanlarına 1 milyar avroluk yatırım yapacaklarını söylerken bunun 1 milyar liralık kısmının ise sadece rüzgar enerjisi alanında olacağını söyledi.

Murat Özyeğin sözlerini şu şekilde sürdürdü;

”Fina Enerji olarak rüzgar enerjisi sektöründe hızla büyümeye devam etmek istiyoruz. Şu anda biri İzmir’de diğeri Hatay’da olmak üzere iki rüzgar santrali işletiyoruz. Bu santrallerin kapasite artışlarının yanısıra, Balıkesir ve Çanakkale’de de iki yeni santralimizin inşaası devam ediyor. Santral sayımızı ilk aşamada sekize çıkarmayı ve böylelikle kurulu güç anlamında ülkemizin en büyük rüzgar enerjisi üreticilerinden biri olmayı hedefliyoruz. Bununla birlikte yurtdışında da rüzgar enerjisi ile alakalı projeler geliştirmekteyiz ve bu projelerden birinin de inşasına kısa zaman içerisinde başlayacağız. 2013 Haziran sonu itibariyle rüzgar enerjisi alanında 1 milyar liralık yatırım yapmış olacağız. Jeotermal, güneş, hidroelektrik, termik santral noktasında da tüm fırsatları değerlendiriyoruz. Amacımız 2015 yılı itibariyle tüm bu alanlarda 1 milyar Euro’nun altında yatırım yapmamış olmak. Bu oranın üstü açık. Fırsatlara bağlı olarak yatırımlar gelişecek”

Fina Enerji Yönetim Kurulu üyesi Karani Güleç ise rüzgarın yanı sıra termik, hidroelektrik ve solar alanında da proje geliştirmeye başladıklarını söylerken, şunları ifade etti; “Hedefimiz Türkiye’nin en büyük rüzgar enerjisi üreticilerinden biri olmak. Hedefimiz 1.000 megavatın üzerine çıkmak. Yurt dışında da 2-3 ülkede arazi alımı ve finansman çalışmaları yapıyoruz”