EYODER’de Onur Ünlü yeniden başkan seçildi

EYODER’in 13. Olağan Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirildi.

2 Haziran 2023

Enerji Verimliliği ve Yönetimi Derneği’nin (EYODER) 13. Olağan Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirildi.

EYODER’den konu ile ilgili yapılan açıklamaya göre Genel Kurulun ardından yeni yönetimin ilk Genel Kurul toplantısında mevcut Yönetim Kurulu Başkanı Onur Ünlü bir kez daha başkan seçilirken, Dr. Kubilay Kavak ve Prof. Dr. Sermin Onaygil de tekrar başkan yardımcılığı görevlerine seçildiler. Genel Sekreterlik görevine de derneğin geçmiş dönem yönetim kurulu üyelerinden Yasemin Somuncu seçildi.

EYODER Yönetim Kurulu Başkanı Onur Ünlü seçimin ardından yaptığı konuşmada, 2021 yılında göreve geldiklerinde ‘Sürdürülebilir Büyüme için Hep Birlikte’ mottosuyla hareket etmeyi vadettiklerini ve bunu tesis etmeyi başardıklarını kaydederken, yeni dönemde kurumsallaşma çalışmalarına devam edeceklerini söylerken uluslararası sertifikalı eğitim programları düzenlemeye başlamayı hedeflediklerini ve İkinci Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı’na katkı sağlamayı gündemlerine aldıkları bilgilerini paylaşırken, şunları söyledi;

EYODER artık yalnızca enerji hizmet şirketlerini değil bu alanda faaliyet gösteren teknik danışmanlıktan finans ve sigortaya kadar pek çok şirketi kapsayan, çeşitliliğini artıran ve kurumsallaşma yolunda önemli adımlar atan bir STK haline geldi. Faaliyet gösterdiğimiz enerji, çok geniş kapsamlı, ülkemiz ve dünya için kritik öneme sahip bir sektör. Biz de bu yaklaşımla farklı sektörlerden şirketlerle ve onların çatı kuruluşları olan STK’lar ile iş birliği yaparak, iletişimimizi ve iş birliğimizi artırdık. Geride bıraktığımız dönemde bizim adımıza önemli başarılardan biri de yurt içi ve yurt dışından sektör temsilcilerini buluşturduğumuz ‘Gelecek Verimlilikte’ temalı kongremiz oldu.

Geçmiş dönemde önceliklerimizden biri olan kurumsallaşma alanındaki çalışmalara hız kesmeden devam edeceğiz. Bu kapsamda üye ağımızı genişletirken, profesyonel kadrolarla çalışacağız. Yine geçen dönem olduğu gibi sektör temsilcilerimizin iş dünyası, sivil toplum kuruluşları ve akademi ile bir araya gelmesine devam edeceğiz. Kongremizi geleneksel hale getirmek için de çalışmalara başladık. Bu dönemki en yeni ve öncelikli hedeflerimizden biri ise uluslararası sertifikalı eğitim programları düzenlemek olacak. Bilindiği üzere bu eğitimler yurt dışında yapılıyor. Artık sektör temsilcilerimiz başta ölçme ve doğrulama ile proje finansmanı olmak üzere pek çok konudaki eğitimi ülkemizde alabilecek. Bunun için çalışmalarımıza başladık. Eğitimler ve sertifikalar, üye yapımızın kapasitesinin gelişmesine ve üyelerimizin uluslararası pazarlara daha fazla açılmasına da büyük katkı sağlayacak…

Gündemimizde olan bir diğer kritik konu da İkinci Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı’na katkı sağlamak. Dolayısıyla Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına başlarken, bunun ilk beş yılındaki enerji hedeflerinin belirlenmesinde kritik bir sorumluluğumuz olduğuna inanıyoruz. Burada ülke hedefleri için oluşturulacak politika setlerinde enerji verimliliğinin önemini ve gerekliliğini ortaya koymayı hedefliyoruz. Çünkü ülkemiz enerji verimliliği konusunda çok ciddi bir potansiyel barındırıyor. Tüm dünyada yeşil ekosistem konuşulurken biz de ülkemizin enerji verimliliği alanında dünyaya liderlik yapan bir konuma yükselmesi için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

EYODER Yönetim Kurulu

Onur Ünlü – Başkan

Dr. Kubilay Kavak – Başkan Yardımcısı

Prof. Dr. Sermin Onaygi – Başkan Yardımcısı

Arzu Gürkan – Sayman

Onur Günduru – Yazman

Ekrem Erkut – Üye

Hakan Olcay – Üye

Mustafa Güngör – Üye

M. Serkan Emin – Üye

 

Yasemin Somuncu – Genel Sekreter