Türk Telekom güneş gücünü 400 MW’ın üzerine çıkaracak

Şirket elektrik üretiminin %65’ini güneş enerjisinden karşılayabilecek

18 Mayıs 2023

Türk Telekom Grubu güneş enerjisi yatırımları için 88 MWe düzeyinde yeni kapasite sağladığını açıkladı. [1]

Türk Telekomünikasyon A.Ş. tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinde yayınlanan açıklamaya göre şirket sağladığı kapasite ile Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği’nin 5.1.h. maddesi kapsamında öz tüketim amaçlı güneş enerjisi santralleri kuracak.

Bununla birlikte açıklamada şirketin daha önce de 317,8 MWe kapasite tahsisi sağladığı hatırlatılırken, şirketin ulaşacağı 405,8 MWe kurulu güç ile elektrik tüketiminin %65’ini güneş enerjisinden karşılayabileceği bilgisi verildi.

Açıklamadaki bilgilere göre şirket yatırımlarını, Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nden irtifak hakkı ihaleleri yolu ile 29 yıllığına kiraladığı, Diyarbakır, Ağrı ve Sivas illerindeki arazilerde yapacak.

20 GW’lık kapasite için irtifak hakkı ihaleleri başlatılmıştı

Geçtiğimiz yılın Eylül ayında Hazine arazilerinde lisanssız elektrik üretim yatırımı yapılabilmesine yönelik olarak Milli Emlak Tebliği’nde yapılan değişikliğin ardından, bu yılın Ocak ayında da T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından lisanssız elektrik üretim yatırımları için 41 ilde irtifak hakkı ihaleleri düzenleneceği bildirilmişti.[2] [3]

Resmî Gazete’nin 10 Mayıs 2023 tarihli sayısında yayımlanan, Milli Emlak Genel Tebliğinde değişiklik yapan düzenleme ile farklı tüketim noktalarının ihtiyacı için, birden fazla görevli tedarik şirketi bölgelerinde yer alan hazine arazileri üzerinde birden fazla üretim tesisi kurmaya imkan sağlanmıştı.[4]

 


[1] Türk Telekom Yenilenebilir Enerji Yatırımları Hk.

[2] Lisanssız yatırımlarına yönelik Milli Emlak Tebliği güncellendi

[3] “20 GW’lık lisanssız yatırım için hazine arazisi tahsis edilecek”

[4] Hazine arazilerindeki lisanssız yatırımlarının 5.1.h. kapsamı genişletildi