GENSED’de bayrak değişimi

GENSED Yönetim Kurulu Başkanlığına Tolga Murat Özdemir seçildi

1 Haziran 2023

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği GENSED’in 7.Olağan Genel Kurul Toplantısı 30 Mayıs 2023 günü İstanbul’da gerçekleştirildi.

Genel Kurulda yapılan seçim ile derneğin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine, derneğin 2021 yılından beri Asbaşkanlık görevini yürüten Tolga Murat Özdemir, Halil Demirdağ‘dan devraldı.

Seçim sonrası yapılan derneğin yeni döneminin ilk yönetim kurulu toplantısı ile de GENSED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevlerine Umut Gürbüz, Mehmet Doğan, Erhan Akdoğan, Osman Çotuker ve Zeynep Can, saymanlık görevine de Fatih Ünal seçildi.

2009 yılında kurulan derneğin 43 kurucu üyesinden biri olan Hakan Erkan da genel sekreterlik görevini yeni yönetim döneminde de sürdürecek.

Halil Demirdağ’da GENSED’e Danışma Kurulu Başkanlığı görevi ile katkı sunmaya devam edecek.

“GENSED’in faaliyetlerinin odağında enerji depolama var”

Tolga Murat Özdemir seçimin ardından Genel Kurul Toplantısı’nda yaptığı konuşmada GENSED’in 2023 ve sonrası için kısa, orta ve uzun vade hedeflerini paylaştı.

Özdemir, 7-8 aydır yoğunlaştıkları enerji depolama konusunun yeni dönemde odaklarında olmaya devam edeceğini, gerek Solar Akademi, gerek seminerler gerekse de Solar+Storage NX Fuarı ile bu konunun her zaman ön planda olacağını kaydetti.

Güneş enerjisinden elektrik üretimini ticari ve endüstriyel çözümlerle birlikte tabana yaymanın GENSED’in kısa vadeli hedefleri arasında olacağını ifade eden Özdemir, orta vadeli hedef olarak YEKA, Hibrit ve 5.1.h projelerine, uzun vadeli hedef olarak da Yüzer GES ile Tarım GES başlıklarına odaklanacağını sözlerine ekledi.

Tarım GES’in hem tarımı geliştirici hem de atıl olan enerji sahalarının elektrik üretimine katkı sağlaması anlamında avantaj sağlayan ve kar getiren bir olan olan Tarım GES’in yayılması için her şeyi yapacaklarını belirten Özdemir, Yüzer GES ile ilgili mevzuat sıkıntılarını gidermeye çalıştıklarını da kaydetti.

Özdemir, sektörün AR-GE çalışmalarını yürütebileceği ve sektörü oluşturan yerel, ulusal, uluslararası ölçekte firmaların birarada olacakları bir Solarhub’a dair İzmir’de çalışma başlattıklarını da sözlerine ekledi.

“PV modül ve hücre teknolojileri Solar Storage Zirvesi’nde konuşulacak”

GENSED Akademi, Solar+Storage Seminerleri ve Solar+Storage Zirveleri hakkında değerlendirmelerde bulunan GENSED Başkanı Tolga Murat Özdemir, dünyanın güneş enerjisi alanında en büyük medya kuruluşu olan PV Magazine ile yaptıkları işbirliği hakkında bilgi verdi. Özdemir, Solar+Storage NX Fuarı ile eş zamanlı olarak, “Solar Dünyasını Türkiye’ye Getiriyoruz” sloganı ile Solar Storage Zirvesi yapılacağını duyurdu. Zirve’de ‘PV teknolojilerinde günümüzde neredeyiz ve yarın nereye gidiyoruz?, ‘PV hücre teknolojileri’ ve ‘PV modül teknolojileri’ ile ‘Solar ve enerji depolama mevzuatları’na dair konular uluslararası uzmanların katılımıyla tartışılacak.

Enerji depolama sayesinde ‘Güneşimiz hiç batmayacak’

Üretimde en büyük harcama kaleminin enerji olduğunu belirten GENSED Başkanı Tolga Murat Özdemir sözlerini şu şekilde sürdürdü;

Enerji depolama sayesinde ‘Güneşimiz hiç batmayacak’. Enerji depolama sistemleri sayesinde, GES’ler gece, RES’ler ise rüzgar esmeden de elektrik üretebilecek konuma gelecek. Yeşil Mutabakat ile önümüzdeki dönemde fosil yakıtlı dizel jeneratörler tarihe kavuşurken, yerini yeşil enerjiden şarj edilebilen batarya grupları alacak. Enerji depolama sayesinde şebekelerimiz çevreci, ucuz maliyetli, verimli ve yenilenebilir kesintisiz enerjiye ve stabiliteye kavuşacak. EPDK’ya yapılan depolamalı RES ve GES başvurularının pazara 40-45 milyar dolarlık yatırım olarak yansımasını bekliyoruz. GENSED olarak bu alanda öncülük etmek üzere Solis Fuarcılık ile birlikte sektörün tek güneş enerjisi ve enerji depolama fuarı Solar+Storage NX’i 31 Ağustos – 02 Eylül 2023 tarihleri arasında İstanbul Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenliyoruz. Fuarımıza 12 ülkeden 100’ün üzerinde katılımcı firma ve 51’i aşkın ülkeden 10.000’den fazla ziyaretçi katılımı bekliyoruz.”

“Hedef 2 yılda üye sayısını 400’e yükseltmek”

GENSED Başkanı Tolga Murat Özdemir, 2 yıl içerisinde üye sayısını 212’den 400’e çıkaracaklarını ve Yönetim Kurulu üyelerinin desteğiyle her üyenin bu süreçte tek tek ziyaret edileceğinin bilgisini verdi. Özdemir, ayrıca 2 yıl içerisinde Anadolu’da Temsilcilik açılacağını ve sektörel gelişimin temsilcilikler aracılığıyla yerelden takip edileceğini bildirdi.

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği GENSED’in iki dönem üst üste başkanlığını üstlenen Halil Demirdağ, başkanlığı süresince birlikte görev yaptığı ekip arkadaşları, yöneticiler, üyeler ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür etti ve yeni dönem görev yapacak başkan ve yönetim kuruluna başarılar diledi.

Tolga Murat Özdemir Hakkında

1967 yılında doğan Tolga Murat Özdemir; Doğu Akdeniz Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünü bitirdi. 1994 yılında Endüstriyel Otomasyon ve Ürün Satış sektöründe hizmet veren Kontek Otomasyon A.Ş.’yi kurdu. 2012 yılında da Güneş Enerji Sistemleri alanında hizmet veren Konar Enerji A.Ş.’nin kurulmasına öncülük etti. Tolga Murat Özdemir; Kontek Otomasyon ve Konar Enerji şirketlerinin 25. yıl birleşiminden sonra, otomasyon, taahhüt, enerji verimliliği, solar EPC ve işletme bakım gibi 5 ana operasyonel birimi içerisinde barındıran Kontek Enerji firmasının CEO’su olarak faaliyetlerine devam ediyor. 2 yıl süreyle GENSED Asbaşkanlığı görevini üstlenen Özdemir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Yönetim Kurulu

1 – Tolga Murat Özdemir (Kontek Enerji) – Yönetim Kurulu Başkanı

2 – Umut Gürbüz (Asunim) – Başkan Yardımcısı

3 – Erhan Akdoğan (Arçelik) – Başkan Yardımcısı

4 – Mehmet Doğan (HSA Enerji) – Başkan Yardımcısı

5 – Osman Çotuker (Kontrolmatik) – Başkan Yardımcısı

6 – Zeynep Can (Dal Elektrik Solar) – Başkan Yardımcısı

7 – Fatih Ünal (Hensel) – Yönetim Kurulu Üyesi, Sayman

8 – Esra Canpolat (Smart Güneş Teknolojileri) – Yönetim Kurulu Üyesi

9 – Fatma Şeval Pazar (Efes Enerji) – Yönetim Kurulu Üyesi

10 -Fehmi Emre Kıraç (Kıraç Enerji) – Yönetim Kurulu Üyesi

11 -Hakan Hızarcıoglu (Evges Enerji) – Yönetim Kurulu Üyesi

12 -Muhsin Mazman (T Dinamik Enerji) – Yönetim Kurulu Üyesi

13 -Tolunay Yıldız (YEO Solar) – Yönetim Kurulu Üyesi

Denetim Kurulu Asil Üyeler

1 – Ahmet Ekim (Pointek)

2 – Ali Hakan Uzunhekim (Actus Solar)

3 – Kerem Çilli (Technicall)

Yönetim Kurulu Yedek Üyeler

1 – Bilal Şimşek (BS Dağıtık Enerji)

2 – Candaş Gültekin (Sungrow Turkey)

3 – İsmail Hakkı Karaca (Solimpeks Enerji)

4 – Mehmet Cemil Tolun (Solaredge)

5 – Mustafa Ahmet Beler (Fellow Enerji)

6 – Nedred Ünlü (Bireysel)

7 – Nurullah Yalçın (Tureco Enerji)

8 – Osman Hisarcıklıoğlu (Bureau Veritas)

9 – Şahin İpek (İpekler Enerji)

10 – Yalım Serdar Serhadlıoğlu (Fronius istanbul)

Denetim Kurulu Yedek Üyeler

1 – Hakkı Karacaoğlan (Bireysel)

2 – Reşat Bülent Aydın (Minerji)

3 – Yüksel Çağrı Gürses (Zena Enerji)

Danışma Kurulu

1 – Halil Demirdağ (Smart Solar) – Danışma Kurulu Başkanı

2 – Mükremin Çepni (CPN Enerji)

3 – Nevzat Taşkın (Vergo Enerji)