Enerjisa Gaziantep’te ‘’Akıllı Şehir’’ uygulamasına başladı

EPDK Ar-Ge fonu tarafından desteklenen proje Gaziantep belediyesi işbirliği ile gerçekleşecek

30 Aralık 2016

Enerjisa’nın elektrik dağıtım şirketlerinden Toroslar EDAŞ ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi arasında ‘’Akıllı Şehir’’ örnek uygulamasına başlandığı bildirildi.

Enerjisa tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada ‘KRİTA’ (Akıllı Şehirlerde Kritik Altyapıların Yönetimi Projesi) başlıklı projenin EPDK’nın Ar-Ge fonu tarafından desteklendiği ve 3,6 milyon TL’lik bütçeye sahip olduğu bildirildi.

Açıklamaya göre KRİTA projesinin 6 odak noktası bulunuyor;

Akıllı aydınlatma: Proje bölgesinde tesis edilecek akıllı aydınlatma sistemi ile birlikte kamusal aydınlatmada enerji verimliliğine yönelik çalışmalar yürütülecek, park alanında halka açık 4G internet hizmeti sağlanacaktır.

Elektrikli ulaşım: Elektrikli toplu ulaşım çözümlerini destekleyen hızlı şarj altyapısı kurularak şehirlerimizde temiz ulaşım sistemlerinin tanıtılması ve test edilmesi sağlanacaktır.

Altyapı çözümleri: Proje bölgesindeki elektrik tedariki kalitesinin artırılması ve şebekenin modernize edilmesi amacıyla çalışmalar yürütülecek, ‘Enerji Depolama’ ünitesi ile şebeke yapısı güçlendirilecektir.

Yenilenebilir çözümler: Park alanında kurulacak güneş takip mekanizmasına sahip ‘Smartflower’ ürünleriyle kentsel alanda yenilenebilir enerji üretimi yapan yüksek verimliliğe sahip sistemler kurulacaktır.

Belediyecilik çözümleri: Kentsel alanlarda Belediye ve altyapı işletmecilerinin faaliyetlerinin koordinasyonunu amaçlayan yazılım platformu geliştirilecektir.

Nesnelerin interneti: Geliştirilen yazılım platformu, proje bölgesinde kurulan sistemlerin anlık olarak izlenebileceği, sistemlerin entegre yönetimini sağlayacaktır.

Enerjisa ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı ile koordineli olarak yürütülecek çalışmalar kapsamında Gaziantep’te içinde  kafe, restoran, oyun alanları ve tematik bölümlerin olduğu 100. Yıl Atatürk Kültür Parkı’nda elektrik altyapısını iyileştirme ve yenileme çalışmaları, park alanında güneş enerjisi üretim sistemleri kurulumu, enerji depolama pilot sistemi kurulumu ve elektrikli araç şarj altyapısı kurulumu ile park alanı içerisinde gürültü ve hareket sensörlerine sahip akıllı aydınlatma uygulaması da gerçekleştirilecek.

Açıklamada değerlendirmesi yer alan Enerjisa Dağıtım Şirketleri Genel Müdürü Murat Pınar şunları kaydetti;

“Şebekemizin iyileştirilmesi için son teknolojinin kullanıldığı akıllı şebeke projelerimiz ile hizmet kalitesinde gelişmiş ülke standartlarını Türkiye’ye getirmeyi hedefiyoruz. Bugüne kadar yaptığımız yatırım ve AR-GE projelerimiz ile sektörümüzde öncü çalışmaları hayata geçirmenin gururu ve sorumluluğunu yaşıyoruz. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile gerçekleştireceğimiz, sektöre ve uluslararası çalışmalara örnek nitelik taşıyacak KRİTA projemiz ile bölge sakinlerine en yeni nesil enerji teknolojilerinin kullanım imkanı sunulacak. Projenin sürdürülebilir ve kaliteli enerjinin sağlanması açısından dönüm noktası olacağına inanıyorum.”

Çalışmalarının 2016 yılı yazında başladığı projenin 2018 yazında tamamlanması planlanıyor.