Aktivist hissedarlar Shell genel kuruluna hazırlanıyor

Follow This adlı oluşum Shell’in iklim dostu politikalar uygulamasını istiyor

28 Aralık 2016

Dünyanın en büyük petrol üreticilerinden Shell’in 2017’nin Mayıs ayında yapacağı genel kurulunda önemli bir gelişme yaşanacak.

Shell yönetimini iklim dostu politikalar uygulamaya yönlendirmek amacı ile kurulan ‘’Follow This’’ adlı sivil toplum örgütünün üyeleri genel kurulda hissedar olarak oy kullanacaklar.

Follow This tarafından bu hafta yapılan açıklamada Shell yönetimi ile bu konuda mutabakata varıldığı bildirildi.

2014 yılında kurulan Follow This 6 milyondan fazla Shell hissesine sahip 1.800’den fazla üyeye ulaşmış durumda ve destekçileri şirketin hisselerinin yüzde 3’üne sahip bulunuyor.

Follow This Shell’in 2030 ve 2050 yılları için gerek kendi faaliyetlerinden, gerek ise ürünlerinin kullanımından kaynaklanan sera gazı emisyonlarının azaltımı konusunda hedefler belirlemesini, elde ettiği gelişmeleri yıllık olarak raporlamasını ayrıca fosil yakıtlardan elde ettiği karı yeşil enerji yatırımlarında değerlendirmesini istiyor.

Örgüt aynı zamanda Shell’in büyük yatırımcılarını da bu hedefler doğrultusunda şirkete baskı yapmak üzere ikna etmeye çalışıyor.

Shell’in büyük hissedarlarından olan Hollanda emeklilik fonu da Follow This’in Shell’in yeşil enerji alanında daha fazla liderlik göstermesi talebini desteklediğini açıklamıştı.