Çin’in enerji tüketimi beklentilerin üzerinde arttı

Çin’in toplam enerji üretiminin yüzde 86,7’sini fosil yakıtlar sağladı

29 Aralık 2016

Çin’in 2016 yılı enerji tüketiminin beklentilerin üzerinde arttığı açıklandı.

Çin resmi haber ajansı Xinhua’nın bildirdiğine göre konu ile ilgili açıklama Çin Ulusal Enerji İdaresi Başkanı Nur Bekri tarafından Pekin’de gerçekleştirilen bir konferansta yapıldı.

Nur Bekri burada yaptığı açıklamada Çin’in 2016 yılı toplam birincil enerji tüketiminin 4,36 milyar ton olarak gerçekleştiğini söyledi.

Ülkenin enerji tüketimindeki artışın bir önceki yıla göre yüzde 1,4 düzeyinde olduğunu söyleyen Bekri Çin enerji yönetiminin bu artışı yüzde 0,9 olarak öngördüğünü hatırlattı.

Çin’in 2016 yılı enerji tüketiminde fosil yakıt dışı kaynakların payının bir yıl önceye göre 1,3 puan artarak yüzde 13,3 seviyesine yükseldiği bilgisini veren Nur Bekri, Çin’in hava kirliliğine karşı savaşının dördüncü yılı olan 2017’de bu oranı yüzde 14,3’e çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti.

Çin geçtiğimiz Mart ayında yayınladığı beş yıllık kalkınma planında 2020 yılında toplam enerji tüketimini yıllık 5 milyar ton kömür karşılığı seviyesinde tutmayı hedefi getirmişti.

Çin yönetimi bu hedef doğrultusunda enerji verimliliği alanındaki çalışmalar ile yenilenebilir ve nükleer enerji alanındaki kurulu gücünü artırma dışında, kömür kaynaklı elektrik üretimini düşürmeyi ve temiz kömür teknolojilerine geçiş sağlama gibi hedefler belirlemiş durumda.

Çin’deki kömürlü termik santrallerinin kurulu gücü 2015 yılı sonu itibari ile 960 GW düzeyinde bulunuyordu. Çin enerji yönetimi bu gücün 2020 sonu itibari ile 1.100 GW’ı aşmamasını hedefliyor.

Çin’in küresel sera gazı emisyonlarındaki payı 2015 yılında yüzde 30 olarak gerçekleşmişti. İkinci sıradaki ABD’nin payı ise yüzde 15 idi.