Türkiye’nin Enerji Zihniyetini Değiştirdik

Eski Enerji Bakanı Hilmi Güler bakanlığı döneminde yapılan çalışmalar ile ilgili değerlendirmelerde bulundu

21 Ocak 2011

2002 yılında göreve geldiğinde Enerji Bakanlığı’nın yolsuzluklar ile anıldığını, elektriğin ise Bulgaristan’dan satın alındığını söyleyen Güler, bakanlık görevine gelir gelmez başlattığı projeler sayesinde Türkiye’nin elektrik alan değil satan bir ülke haline geldiğini söyledi.

Kendi döneminde başlattığı rüzgar ve hidroelektrik santrallerinin açılışlarının şimdi yapılmaya başladığını ve bunların bir devrim olduğunu söyleyen Hilmi Güler kendi dönemlerinden önce rüzgarların boşa esip suların boşa aktığını söyledi.

Türkiye’yi bakanlığı döneminde yenilenebilir enerji ile tanıştırıdıklarını da ifade eden Hilmi güler su, rüzgar, güneş yatırımları ile Türkiye’yi enerjide dışa bağımlılıktan kurtarmak için bir kurtuluş savaşı başlattıklarını söyledi.

Güler sözlerini şu şekilde sürdürdü; “En önemlisi iş dünyası enerji sektörüyle tanıştı. Şimdi kiminle konuşsanız ya rüzgar enerjisi ya HES’ler ya da jeotermal yatırımlarıyla uğraşıyor. Enerji yatırımcılarının sayısını 30’dan 3 bine çıkardık. Güneş enerjisi ile bu yatırımcı sayısı 3 milyona çıkacak. Üstelik tüm bu yatırımlar, devlete bir kuruş parasal bir yük getirmeden hep özel sektöre yaptırılıyor. Oralara harcanacak paralar okullara, bölünmüş yollara harcandı. Yani biz enerji üretim yatırımlarında devlete yük olmadık. Bunu çok kişi bilmez. Bizden önce sorunları ile tartışılan, yolsuzluk davaları ile hatırlanan bir Bakanlığı dev projelerle hatırlanan bir Bakanlık haline getirdik. Küllerinden konseptleriyle doğan yepyeni bir bakanlık yaptık. Türkiye’nin enerji zihniyetini değiştirdik. Şimdi artık daha ileriyi, daha yükseği ve daha iyisini düşünüyoruuz”