Yenilenebilir Enerji’de Sıra Yavru Vatan’da

KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı ülkesindeki yenilenebilir enerji çalışmaları ile ilgili bilgi verdi

21 Ocak 2011

KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun Kıbrıs’ta katıldığı bir televizyon programında Kıbrıs’taki yenilenebilir enerji yatırımları hakkında açıklamalarda bulundu.

Bakan Atun KKTC hükümetinin yenilenebilir enerji konusuna özel önem verdiğini ve bakanlığının geçen yıl hazırladığı yasa taslağının ilgili komisyondan geçtikten sonra meclis gündemine geleceğini söyledi. KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı bu yasa tasarısının en kısa sürede meclis’in onayından geçerek yasalaşacağını belirtti.

Yasa’nın evlerine güneş enerjisi sistemi kuran vatandaşlara üretim fazlalarını KIB-TEK’e satmasına olanak sağlayacağına dikkat çeken Atun ayrıca evlerine güneş enerjisi sistemi kurmak isteyene vatandaşlara da Vakıfbank’ın düşük faizli kredi imkanı sunacağaını da ifade etti.

Avrupa Birliği desteği ile hayata geçirilmeye çalışılan ve Haziran ayında devreye girmesinin beklendiği, 1.25 MW’lık güneş enerjisi parkının ise dünyadaki güneş paneli talebinin artması nedeni ile yaşanan gecikmeden dolayı gerçekleşemediği bilgisini veren Sunat Atun bu parkın bu yıl devreye gireceğinin ve ardından benzer yeni projelerin hayata geçirileceğini ifade etti.

Bu yıl çalışmalarının başlayacağı diğer bir yenilenebilir enerji projesinin ise yakın bir zamanda ihale sürecinin başlayacağı 20 MW’lık rüzgar enerjisi santrali olduğunu da belirtti. Yap işlet devret modeli.

Avrupa Birliği desteği ile yapılacak diğer bir projenin ise Güney Kıbrıs ile Kuzey Kıbrıs’ın elektrik şebekelerini birbirlerine bağlayacak elektrik iletim hattı olduğunu ve bu çalışmanında sürdürülmekte olduğunu söyleyen Atun, 1 milyon avro maliyetleri bu çalışmanın AB ve KIB-TEK tarafından ortaklaşa finanse edileceğini söyledi.