Elektrikte tavan fiyat 3.650 TL’ye düşürüldü

EPDK karar sayesinde sanayi elektriğinin %12 oranında gerilemesini bekliyor

26 Ocak 2023

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Kurul Kararı ile serbest piyasadaki elektrik fiyatının satışı için uygulanan megavat-saat başına tavan fiyatın 4.200 TL’den 3.650 TL’ye düşürüldüğü bildirildi.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, kurum tarafından yayınlanan basın açıklamasındaki değerlendirmesinde elektrik üretim maliyetlerinde gerilemeleri titizlikle takip ettiklerini ve ivedilikle piyasaya yansıttıklarını vurgu yaptı.

Elektrik fiyatlarında maliyet bazlı düşüş seyrinin devam edeceğini öngördüklerini de ifade eden Mustafa Yılmaz, sanayi tarifesinde Şubat ayından itibaren %12 düzeyinde gerileme olmasını beklediklerini söyledi.

Elektrik fiyatlarındaki düşüş seyrinin bütün tüketici gruplarının tarifelerine olumlu yansıyacağına da dikkat çeken EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz şunları paylaştı;

Elektrik piyasamızdaki fiyatlarda düşüş seyri devam ediyor, özellikle kış ayları için bu gerçekten çok olumlu bir gelişme. Kurulumuzun aldığı kararla serbest piyasada elektrik tavan fiyatını 4.200 TL/MWh’den 3.650 TL/MWh’ye düşürdük. Böylece serbest piyasada satılan elektrik fiyatı üzerinden elektrik tüketimi yapan özellikle sanayi kuruluşlarında elektriğin bedelinin Şubat’tan itibaren %12 düzeyinde düşmesini bekliyoruz.

Azami uzlaştırma fiyat mekanizmamızla oluşan havuz ile bütün tüketicilerimizi korumaya devam ediyoruz. Bunun yanı sıra maliyet bazlı düşüşler de elbette çok önemli. Piyasalarda maliyet bazlı yaşanan bu düşüş öncelikle büyük tüketimi olan sanayi tüketici grubuna doğrudan yansıyor. Ancak bu düşüş süreci devam ettikçe -ki devam etmesini öngörüyoruz- çok kısa zaman içinde bütün tüketicilerimiz için yansımasını göreceğiz.

Açıklamada Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun yıl başında serbest piyasada elektrik tavan fiyatını 4.800 Tl/MWh’den 4.200 TL/MWh’ye düşürdüğü hatırlatılırken, bu karar sayesinde serbest piyasada satılan elektrik fiyatı üzerinden elektrik tüketimi yapan özellikle sanayi kuruluşlarında elektriğin bedelinin %10 ila %15 oranında düşeceğinin beklendiği ifade edildi.