Desertec Projesine Katılımlar Devam Ediyor

Desertec projesine beş yeni şirketin daha katılacağı açıklandı

19 Şubat 2010

2050 yılında Avrupa’nın enerji ihtiyacını yüzde 15 oranında güneş enerjisinden karşılamayı amaçlayan Desertec projesine 5 yeni şirketin daha katılacağı açıklandı. Proje geçen yıl Temmuz ayında aralarında Siemens, E.ON, RWE ve Deutsche Bank gibi dev şirketlerin olduğu on Alman, bir İspanyol ve bir Cezayirli şirketin katılımı ile başlatılmıştı. Proje’ye yeni katılacak şirketlerin isimleri belirtilmez iken bu şirketlerin Tunus, Cezayir, İtalya, İspanya ve Fransa’dan olacağı açıklandı.

Konu hakkında açıklama yapan Desertec CEO’su Paul van Son Desertec’i çok daha uluslar arası bir yapıya kavuşturmak istediklerini bu yüzden Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinin de bu projeye dahil olmalarının kendileri için çok önemli olduğunu zira bunun projenin kabul edilmesi anlamında çok önemli bir katkı sağlayacağını belirtti. Desertec’in gelecekteki üç yıl boyunca ilk olarak Fas’ta olmak üzere örnek uygulamalar geliştireceğini ve projenin gerçekleşmesi için gerekli olan temiz enerji ihracatına yönelik eksik yasal düzenlemelerin projenin alanına giren ülkelerde sağlanmasına çalışacağını belirten van Son Almanya’da bile bu alanda eksiklikler bulunduğunu ifade etti. Kuzey Afrika çöllerinde güneşten elde edilecek enerjiyi Avrupa’ya taşımak için geliştirilmeye çalışılan tek yapı ise Desertec değil.

Fransa Devlet Başkanı Nicholas Sarkozy’de bir süredir çeşitli amaçlar ile bir Akdeniz Birliğinin kurulmasına yönelik çalışmalarda bulunuyor. Avrupa Birliği Enerji Komisyonu’na birlik ülkelerin yenilenebilir enerji alanındaki çalışmalarına yönelik sundukları raporlarda Fransa kurulacak bir Akdeniz Birliği’nin Avrupa’nın enerji ihtiyacının güneşten karşılanmasına yönelik çok olumlu katkılarının olacağını belirterek birliğin bu çalışmaları desteklemesi gerektiği de ifade edilmişti.