Biyoyakıt artıkları AB’de tartışma yarattı

Biyoyakıtların tropikal ormanlar, bataklıklar üzerindeki istenmeyen etkileri, Avrupa Birliği’nde anlaşmazlığa sebep oldu.

17 Şubat 2010

Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan raporla ilgili sızan bilgilere göre Komisyon palm yağından elde edilen biyoyakıtın yeni geliştirilen çevre kıstaslarına uygun olduğunu ileri sürüyor. Ancak üst düzey yetkililerden birinin söylediğine göre biyoyakıtların karbon ayak izi yıllık kazancı $5 milyar civarındaki AB sanayi için “öldürücü” nitelikte.

AB önümüzdeki on yıl içerisinde ulaşımda kullanılacak yakıtların yüzde 10’unun biyoyakıtlardan elde edilmesi hedefi doğrultusunda hareket ediyor. Ancak birlik biyoyaktıların gıda fiyatlarını artıracağını ve iklim değişikliği ile mücadelede yarardan çok zarara sebep olacağı eleştirilerine maruz kalıyor. Yüzde 10 hedefi için gerekli biyoyakıt elde edilebilmesi için AB’nin çiftçilikle geçinen ülkelerini içine alacak şekilde yılda 10 milyar litre biyoyakıt üretebilecek bir pazar oluşturulması, Brezilya, Malezya ve Endonezya’dan biyoyakıt ithal edilmesi düşünülüyor.