Endonezya’da 1 Milyar Dolarlık Yeşil Yatırım Fonu Kuruluyor

Fon’un için gerekli kaynağın büyük kısmı Avrupa hükümetleri ve kurumsal yatırımcılardan sağlanacak

13 Şubat 2010

Dünya’nın en fazla sera gazı salımı gerçekleştiren üçüncü ülkesi olan Endonezya bu olumsuz durumu değiştirmek için önemli bir adım daha attı.

Geçen yıl iddialı bir hedef belirleyerek 2020 yılına kadar karbon salımını yüzde 26 oranında düşüreceğini açıklayan Endonezya bu hedefine ulaşmak için birbiri ardına çeşitli yasal düzenlemeleri hayata geçirmeye başladı.

Bunların sonuncusu olarak da ülkenin yabancı hükümetlerin ve finans kuruluşların da desteği ile yeşil yatırımlar için 1 milyar dolarlık bir fon oluşturmak için çalışmalara başladığı açıklandı.

Konu hakkında açıklama yapan Endonezya Maliye Bakanlığı kıdemli danışmanı Edward Gustley 2010 yılı için hedeflerinin bu fonu etkin hale getirmek olduğunu söylerken sözlerine fonun 5 yıl içinde 5 milyar dolara çıkmaması için bir engel olmadığını bildirdi. Kurulacak yeşil yatırım fonunun 100 milyon doları Endonezya hükümeti tarafından karşılanırken geriye kalan kısmı başta Norveç ve Avusturya hükümetlerinden olmak üzere yabancı kurumsal yatırımcılarından sağlanacak. Gustley fonun en fazla 80 milyon dolar olarak kullandırılacağını ve katalizatör işlevi görerek destek olacakları projelerde ise sağlıklı bilanço, uzman ve dengeli yönetim gibi kriterler arayacaklarını da ifade etti. Hükümet yetkilileri fonun özellikle ormanları koruma ve yok olan ormanların geri kazanılması amacı ile kullanılacağını belirtiyorlar.

WWF’nin bulgularına göre ormanların yok edilmesinin ülkedeki yüksek karbon salımının yüzde 83’ünden tek başına sorumlu olduğu ülkede çevreci örgütler hükümeti ormanların korunması için gerekli adımları atmadığı için şiddetle eleştiriyorlar. Son olarak Greenpeace’in FIFA’nın altın futbol kupasının Jakarta’ya geitirilerek sergilendiği etkinlikte temsili olarak Endonezya devlet başkanı Susilo Bambang Yudhoyono’yu “Dünya Orman Yoketme Kupası” ile ödüllendirdi.