Dalga Tarlaları İçin Kilometre Taşı

Sea Generation isimli şirketin geliştirdiği dalga türbini prototipi rüzgar türbinlerine eş düzeyde enerji üretimi gerçekleştirdi

15 Şubat 2010

İngiltere, Bristol’da Sea Generation adlı dalga enerjisi şirketinin geliştirdiği SeaGen adlı projenin çok olumlu sonuçlar verdiği ve 1.2 MV’lık güce sahip dalga türbini prototipi ile iki katı kurulu güce sahip rüzgar türbinlerine eş düzeyde enerji üretimi gerçekleştirilebildiği açıklandı.

Sea Generation yetkililerine göre aldıkları sonuçlar dalga enerjisi adına kilometre taşı niteliğinde. Yapılan açıklamada şirketin yan kuruluşu olan Marine Current Turbines tarafından yürütülen çalışmalar neticesinde ilk defa bir dalga türbininin 1000 saatten fazla süre çalışabildiği ve yüzde 66 kapasite ile yaptığı bu çalışmanın sonucunda 800 megavat saat elektrik üretimi yaparak bunu şebekeye aktardığı belirtildi. Bu başarının sağlanmasında kuzey İrlanda kıyılarındaki denizin dalgalı yapısı ile beraber türbin tasarımının yenilikçi özelliklerinin de etkili olduğu belirtildi. 2008’in sonlarında faaliyete geçen SeaGen projesinin deniz yaşamına yönelik etkisinin değerlendirilmesi amacı ile 2009 sonbaharına kadar deniz bilimcilerinin gözlemi altında ve sınırlı süre çalışmasına izin veriliyordu. Türbinin denizaltı yaşama yönelik herhangi bir zararının olmadığının anlaşılması ile beraber bu sınırlandırmalar kaldırılarak sürekli çalışmasında izin verilmeye başlandı.

Şirket şimdilerde ise projeyi daha da geliştirerek yaz aylarından önce türbinin 7 gün 24 saat boyunca enerji üretmesine olanak sağlamaya çalışıyor. Marine Current Turbines şirketi geçen haftalarda İngiltere hükümetinin dalga enerjisine yönelik olarak verdiği teşvik paketinde 3.1 milyon avroluk hibe sağlamıştı. Şirket bu fonunda katkısı ile iki yıl içinde İngiltere’nin ilk “dalga tarlasını” faaliyete geçirmeyi planlıyor.