Depolamada ön lisans 10 GW’a yaklaştı

Toplam başvuru 250 GW’ı aştı

26 Mayıs 2023

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz enerji depolama yatırımı başvuruları için ön lisans verilen depolama projelerinin gücünün 9,5 GW’a yaklaştığını açıkladı.[1]

Mustafa Yılmaz Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada kuruma 6 aylık süreçte yapılan toplan başvurununun da 252 GW seviyesine ulaştığı bilgisini verdi.

Açıklamasında yapılan başvuruların Türkiye’nin mevcut kurulu gücünün 2,5 katı düzeyinde olduğuna dikkat çeken Mustafa Yılmaz, bunun 270 milyar ABD Doları düzeyinde bir yatırım talebine karşılık geldiğine dikkat çekti.

Mevcut kapasite ile sahaya yansıyacak yatırım büyüklüğünün ise 40-45 milyar ABD Doları düzeyinde olacağını belirten EPDK Başkanı, halihazırda ön lisans sağlanmış projelerin yatırım büyüklüğünün de 18 milyar ABD Doları düzeyinde olacağını ifade etti.

En fazla başvuru rüzgâr enerjisi projeleri için yapıldı

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’ın verdiği bilgilere göre şimdiye kadar ön lisans sağlanan 120 projenin toplam güçleri 9.514 MW olabilecek.

Ağırlıklı olarak Karaman, Tekirdağ, Kırklareli ve Antalya illerinde yoğunlaşan ön lisans sahibi başvuruların 5.603 MW’lık bölümünü 68 rüzgâr enerjisi, 3.911 MW’lık bölümünü ise 52 güneş enerjisi santrali projesi oluşturuyor.

Enerji depolama yatırımlarına yönelik yasal çerçeve geçtiğimiz Kasım ayında önemli ölçüde tamamlanmıştı. [2]

Nisan ayında Elektrik Piyasası Kanunu’nda yapılan değişiklik ile elektrik depolama yatırımları yerli katkı kapsamına alınmıştı.[3]

Mayıs ayı başında da yerli aksam yönetmeliğinde, depolama yatırımlarını da kapsayacak değişiklik taslağı kamuoyu görüşüne açılmıştı. [4]


[1] Depolamalı RES ve GES yatırımlarında ön lisans kapasitesi 10 bin megavata yaklaştı

[2] Enerji depolamada yasal çerçeve tamamlandı

[3] Elektrik depolama yatırımları yerli katkı kapsamına girdi

[4] Yerli aksam yönetmeliği güncelleniyor