İsrail’de ilk büyük ölçekli depolama projesi başlıyor

Kurulacak dört ayrı tesisinin kapasitesi 800 MW/3.200MWh olacak

14 Mayıs 2023

İsrail Enerji ve Altyapı Bakanlığı 800 MW/3.200MWh kapasiteli enerji depolama projesi için onay sağladığını açıkladı. [*]

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre ülkenin Gilboa dağının eteklerinde kurulacak dört ayrı tesis için ülkenin planlama idaresi izin sağladı.

Açıklamadaki bilgilere göre dört saat süresince elektrik sağlayabilecek tesisler mevcut güneş enerjisi santrali kurulumları ile gelişen organize sanayi bölgesinin ortasında inşa edilecek.

İsrail 2030 yılında elektrik talebini %40 oranında, ağırlıklı olarak güneş enerjisi olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlamayı hedefliyor.

İsrail Enerji Düzenleme İdaresi yakın zamanda yayınladığı bir çalışma ile de ülkenin artan yenilenebilir enerji kaynaklı üretimine bağlı olarak şebeke dengesini sağlamak için kısa sürede 2 GW/8 GWh düzeyinde depolama kapasitesine ihtiyaç var.

Bununla birlikte 2030 yılında elektrik talebini %40 oranında, ağırlıklı olarak güneş enerjisi olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlamayı hedefleyen ülkede bu tarihte devrede olabilecek 20 GW gücündeki güneş enerjisi santrali için 5 GWh düzeyinde enerji depolama kapasitesine ihtiyaç duyulacak.