GENSED Güneş Enerjisi Seminerlerine depolamayı dahil ederek devam ediyor

Dernek 4 Mayıs 2023 günü “Güneş Enerjisi ve Enerji Depolama Semineri” düzenledi

12 Mayıs 2023

İstanbul Sanayi Odası (İSO) ve Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) işbirliği ile 4 Mayıs 2023 günü “Güneş Enerjisi ve Enerji Depolama Semineri” düzenlendi.

Odakule Fazıl Zobu Meclis Salonu’nda İSO Yönetim Kurulu Üyesi Vehbi Canpolat’ın ev sahipliğinde gerçekleşen seminere, GENSED Asbaşkanı Tolga Murat Özdemir ile birlikte GENSED Yönetim Kurulu üyeleri de katıldı.

Vehbi Canpolat, seminerin açılış konuşmasını yaparak şunları söyledi:

“Ülkemiz açısından değerlendirdiğimizde, OECD ülkeleri arasında son yirmi yılda enerji talebinin en hızlı arttığı ülkeyiz. Enerji talebimiz artarken 2053 için Net Sıfır hedefi veren ülkemizin, karbon emisyonlarının sebebi sayılan fosil kaynaklı enerji tüketimini azaltması gerektiği aşikar.

Hem iklim değişikliği ile mücadelede hem de dışa bağımlılığın azaltılması noktasında yenilenebilir enerjinin payının artması gerekmektedir. Türkiye zengin yenilenebilir enerji potansiyeli sayesinde enerji bağımsızlığına ulaşmada önemli bir avantaja sahip. Bugün ele alacağımız güneş enerjisinden örnek vermek gerekirse, ülkemiz tüm Avrupa’da İber Yarımadasından sonra en iyi güneşlenme verilerine sahip. Şimdi sormamız gereken soru, bu potansiyeli yeterince kullanabiliyor muyuz?”

Vehbi Canpolat’ın ardından açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen GENSED Asbaşkanı Tolga Murat Özdemir şunları söyledi:

“Dünya olarak önemli bir dönüşümün içerisindeyiz. Yakın bir gelecekte elektrikli araçlar hepimizin hayatına girecek ve bu araçların elektriği nereden temin edilecek? Fosil yakıtlarla bunu sağlayamazsınız çünkü o zaman karbon emisyonunu azaltamamış olacaksınız. Bu noktada güneş, rüzgar ve yenilebilir enerji hayatımıza daha çok girecek, bunu düşünmemiz gerekiyor.

3-5 yıl sonra bu alana yönelik finansal imkanlarla birlikte neredeyse her evin çatısında güneşten elektrik üretip, üretilen bu elektrikle araçları şarj edebilecek noktaya doğru gideceğiz. Dönüşümün bu şekilde ilerlemesini umuyoruz. Dünyada karbon emisyonunun yüzde 75’i enerjiden kaynaklı işte bu nedenle elektriğin yeşil dönüşümü çok önemli bir mesele olarak karşımıza çıkıyor.”

Etkinlik açılış konuşmalarının ardından GENSED Genel Sekreteri Hakan Erkan moderatörlüğünde gerçekleşen Güneş Enerjisi Oturumu, Enerji Depolama Oturumu ve Finans ve Mevzuat Oturumu başlıklarında düzenlenen paneller ile devam etti.

Hakan Erkan konuşmasına kurucu üyesi olduğu GENSED hakkında bilgi vererek başladı ve dernek olarak enerji depolamaya verdikleri önemi altını çizerken, güneş enerjisi ile enerji depolama teknolojilerinin birleşiminin geleceğin en büyük enerji oyuncusu olacağını söyledi.

Erkan konuşmasını güneş enerjisi ve yenilenebilir enerji yatırımlarını ilgilendiren son mevzuat değişiklikleri hakkında bilgi vererek sürdürdü.

Erkan konuşmasını, iş dünyasından çok sayıda firmanın temsilcisinden oluşan katılımcıları 31 Ağustos – 2 Eylül arasında, GENSED’in de çözüm ortağı olarak destek verdiği sektörün ilk güneş enerjisi ve depolama birlikte yer alacağı Solar Storage NX fuarına davet ederek sonlandırdı.