“Dağıtım şirketlerinin farklı hesapların içine girme lüksü olamaz”

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz beklentileri karşılamayan şirketlere yaptırım uygulanacağını söyledi

30 Mart 2024

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) 10. Genel Kurulu’nun açılışında yaptığı konuşmada dağıtım şirketlerine uyarılarda bulundu.

Mustafa Yılmaz konuşmasında EPDK’nın daha fazla yerli ve yenilenebilir enerji ve daha fazla yatırım için üzerine düşeni yerine getirdiğine vurgu yaparken, dağıtım şirketlerinin çağrı mektubu ve bağlantı görüşü süreçlerinde ağır davranma, farklı hesapların içine girme lüksü olamayacağını ifade etti.

Mustafa Yılmaz konuşmasında yatırım süreçlerini hızlandırma noktasında beklentileri karşılamayan şirketlerin karşılaşacağı yaptırımları da hatırlattı.

EPDK bu ay AKEDAŞ ve UEDAŞ’ın depolamalı ve lisanssız proje başvurularında usulsüzlük yaptığı tespit edildiği gerekçesi ile bu iki şirkete toplamda 191 milyon TL ceza kesmişti.[1]

“EPDK daima sektörün bir adım önünde olmaya devam edecek”

Konuşmasında dağıtım sektörünün gelecek vizyonuna katkı bağlamında bazı öneri ve beklentilerini dile getirmek istediğini söyleyen EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz şunları kaydetti;

Öncelikle dağıtım sektörümüzü geleceğe taşırken bugünün sorunlarına yarının çözüm yolları ile çare aramak, yatırım planlamalarında gelenekselleşmiş ve kolaycı yöntemlerin dışına çıkmak mutlak surette öncelik olmalı. Bu amaçla gerek planlama gerekse saha süreçlerinde; tüketiciyi üzebilecek her türlü sorunu öngörebilen ve geçici değil kalıcı çözüm üreten yöntemleri geliştirilmeli. Bakım ve onarım bütçelerinin verimli ve yerinde kullanılmasının kesintileri önlemedeki rolü hepinizin malumudur. Tüm yatırım ve işletme süreçlerini birlikte opitimize ederek etkin ve verimli harcama ile en üst düzey kalite yakalanacaktır. Elektrik dağıtım şirketleri, elektrik kesintilerini de şebekenin eskiliği mazeretini de gündemlerinden tamamen çıkartmalıdır.

“Şebekeler akıllı hale geldikçe sisteme daha fazla yenilenebilir kaynak verilebilecek”

Konuşmasında EPDK’nın düzenlemeler yaparken daima sektörün bir adım önünde olmaya devam edeceğini söyleyen Mustafa Yılmaz, gerek AR-GE çalışmaları gerekse akıllı şebekeler konusunda attıkları adımların bunun göstergesi olduğunu dile getirdi.

Akıllı şebekelerin yenilenebilir enerji yatırımları açısından taşıdığı öneme de dikkat çeken Mustafa Yılmaz, şebekelerin akıllı hale geldikçe esneklik kazanarak, daha fazla yenilenebilir enerji kaynağının sisteme verilme imkanının yakalanacağını bu nedenle EPDK’nın dağıtım şirketlerinin akıllı şebekeler konusunda üzerine düşen sorumluluğu yerine getirip getirmediğini titizlikle takip edeceğini ifade etti.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, 1 Ocak 2025 tarihinden itibaren tüm elektrik dağıtım şirketlerinin akıllı sayaç dönüşümüne ilişkin tedarik ve tesis işlemlerini hızla yapmaları gerektiğini vurgulayarak sayaç entegrasyon sürecinde de tüketicilerin ihtiyaçlarına cevap verecek, olası şikayetlerin önüne geçecek her türlü çalışmanın da titizlikle yapılması gerektiğini belirtti.

EPDK’nın yollarda da kesintisiz enerji için verilen tüm hizmetlerin takipçisi olacağını dile getiren Mustafa Yılmaz, hızla gelişen elektrikli araç sektörünün ihtiyaçlarına cevap verme sürecinde dağıtım şebekelerinin gerekli yerlerde güçlendirilmesi için her türlü yatırımı ivedilikle yapması gerektiğinin de altını çizdi.

 


[1] EPDK iki dağıtım şirketine 191 milyon TL ceza kesti