EPDK iki dağıtım şirketine 191 milyon TL ceza kesti

AKEDAŞ ve UEDAŞ’ın depolamalı ve lisanssız proje başvurularında usulsüzlük yaptığı tespit edildi

15 Mart 2024

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Akedaş Elektrik Dağıtım ile Uludağ Elektrik Dağıtım şirketlerine enerji depolama ve lisanssız elektrik üretim yatırımcılarının kapasite taleplerini karşılamada usulsüzlük yaptıkları gerekçesi ile toplamda 191 milyon TL idari para cezası uygulandığını açıkladı.

Kurum açıklamasına göre Akedaş Elektrik Dağıtım Şirketi’nin depolamalı önlisans başvuruları için dağıtım hattı kapasitesinin uygun olmaması gerekçesiyle olumsuz görüş oluşturmasına rağmen eşzamanlı olarak lisanssız projeler için kapasite tahsisi yaptığı belirlendi ve bu işlem için şirkete 173 milyon TL’lik para cezası uygulandı.

EPDK Uludağ Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’nin de başvurular hakkında bağlantı görüşleri oluştururken trafo merkezlerinde kapasite olmasına rağmen daha önce bildirilen başvurulara olumsuz, daha sonra bildirilenlere olumlu bağlantı görüşü oluşturduğunu tespit etti ve bunun için şirkete 18 milyon TL’lik para cezası uyguladı.

Açıklamada bu usulsüz işlemler dolayısı ile hak kaybına uğrayan başvuru sahiplerine ilişkin gerekli düzeltmelerin yapıldığı da bildirildi.

Kurumun açıklamasında değerledirmesi yer alan EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, bu cezanın dağıtım şirketleri için önemli bir ders niteliği taşıması gerektiğini belirtirken, EPDK’nın belirlediği kurallara titizlikle uyulmasının ve yeni yatırımların hızla sahaya yansıtılması için dağıtım şirketlerinin üzerine düşen sorumluluğu layıkıyla yerine getirmesinin önemine vurgu yaptı. Yılmaz açıklamada şu değerlendirmeyi paylaştı;

Nasıl ki tüketici hakları konusunda azami hassasiyeti gösteriyorsak, Türkiye’nin enerjisini yükseltecek, özellikle de yenilenebilir enerji kaynaklarımızı kullanarak ülkemizin gücüne güç katacak her yatırımın hayata geçirilmesini dikkatle takip ediyoruz.

Depolama yatırımları ve lisanssız elektrik üretimi Türkiye’nin enerjisi için hayati önem taşıyor. Biz EPDK olarak “daha fazla yerli ve yenilenebilir enerji için, daha fazla yatırım için” üzerimize düşeni hızla yerine getirirken, dağıtım şirketlerinin ağır davranma, farklı hesapların içine girme lüksü olamaz. Kimsenin yatırımcıyı yanıltmaya, oyalamaya daha da önemlisi Türkiye’nin enerjideki yükselişini akamete uğratmaya hakkı yok. Bu süreçte sorumluluğunu yerine getirmeyen, düzenlemelerimize aykırı davranan, yatırımcının önünü açmayan, hak kaybına sebep olan dağıtım şirketleri bedelini ağır öder. Ben bu cezanın ilk ve son olacağını umuyorum.

613 proje ön lisans aşamasında

EPDK açıklamasındaki bilgilere göre halihazırda toplamda 30 bin 688 MWe gücünde olacak 613 depolamalı elektrik üretim tesisine ön lisans verilmiş durumda.

Verilen ön lisansların 16 bin 704 MWe gücündeki 236 adedini rüzgâr enerjisi santrali, 13 bin 984 MWe gücündeki 377 adedini ise güneş enerjisi santrali projeleri oluşturuyor.

Kurumun açıklamasında önlisans başvurularına yönelik TEİAŞ tarafından gerekli kapasite tahsislerinin gerçekleştirildiği de hatırlatıldı.

Açıklamada ayrıca ön lisans başvurularından tesis kurulu gücü 50 MW’nin altında olanları için ilgili projenin yer aldığı şehre göre dağıtım şirketlerinden bağlantı görüşü istendiği, oluşturulan bağlantı görüşlerinin TEİAŞ tarafından uygun bulunması halinde de tesis kurulu gücü 50 MW’nin altında olan başvuruların dağıtım şirketlerince uygun bulunan trafo merkezlerine bağlanması sağlandığının altı çizildi.