Çin ile mücadelenin Avrupa fotovoltaik pazarına maliyeti 1.3 GW olacak

Çinli üreticilere getirilen anti-damping vergilerinin Avrupa fotovoltaik pazarında küçülmeye neden olacağı iddia edildi

14 Haziran 2013

Araştırma kuruluşu IHS küresel fotovoltaik pazarına dair 2013’ün ikinci çeyreğine ait analizini yayınladı.

Kuruluşun öngörüsüne göre 2012’de 17.7 GW kurulu gücünde güneş paneli satışı yapılan Avrupa fotovoltaik pazarının 2013’teki büyüklüğü ise 11.6 GW düzeyinde kalacak.

IHS’ye göre 2013’te Almanya pazarı 3 GW, İtalya pazarı ise 2 GW düzeyinde gerileyecek iken Avrupa pazarında toplamda 6 GW’ı bulacak bu gerilemede  Çinli panel üreticilerine getirilen anti-damping vergilerinin payı ise 1.3 GW olacak.

Gerek ABD gerek ise Avrupa pazarında faaliyet gösteren birçok güneş enerjisi şirketi, yürütülen ticaret soruşturmalarına karşı çıkarak kararların güneş paneli fiyatlarını yükselterek kurulumların azalmasına neden olacağını iddia ediyordu.

Avrupa’da Çinli güneş paneli üreticileri aleyhine soruşturma açılmasını sağlayan güneş enerjisi şirketlerinin örgütü EU ProSun başkanı Milan Nitzschke ise panel fiyatlarının yükselmesinin pazarda küçülmeye neden olmayacağını, Çinli üreticilerin panel fiyatlarını yüzde 60 oranında düşürdüğü 2011’den beri pazarın zaten yüzde 50 oranında gerilediğini ifade etmişti. Nitzschke bu iddiasına dayanak olarak ise ABD’de olduğu gibi vergilerin getirilmesinin ardından pazarın büyümesini göstermişti.

Fotovoltaik pazarında liderlik Asya’ya geçiyor

Bununla birlikte IHS’nin öngörüsüne göre 2012’yi 31.4 GW ile kapatan küresel fotovoltaik panel sektörü, 2013’te ise esas olarak Çin ve Japonya’da gerçekeleşecek büyümelerin etkisi ile 35 GW’ı aşkın büyüklüğe ulaşacak.

Asya bölgesi fotovoltaik pazarı 2012’de bir önceki yıla göre yüzde 65’lik artış göstererek 9.2 GW’a ulaşmış ve geçen yıl gerçekleşen 31.4 GW’lık kurulumun üçte birini oluşturmuştu. Bu durum aynı zamanda 15 GW’lık büyüklüğe ulaşarak toplam pazarın yüzde 45’ini oluşturacak Asya pazarının ilk defa büyüklük olarak Avrupa pazarını aşacağını gösteriyor.

Gelişmekte olan pazarlarda hızlı büyüme görülecek

Yine IHS’nin öngörülerine göre Türkiye’nin de içinde bulunduğu 60 gelişen fotovoltaik pazarı ise yüzde 70’in üzerinde büyüme ile 2012’deki 3.4 GW’lık büyüklüken 2013’te 5.9 GW’lık seviyeye ulaşacak. IHS Bu ülkelerdeki pazar büyüklüğünün 2014’te 9 GW’ı aşacağını öngörüyor.