Solar kiralama ABD’de güneş enerjisi kurulumlarına rekor kırdırıyor

Yılın ilk çeyreğinde ABD’de devreye alınan her 2 MW’lık kurulu gücün 1’i güneş enerjisi yatırımlarında oldu

12 Haziran 2013

Araştırma kuruluşu GTM Research ve ABD’li Güneş Enerjisi Sanayisi Birliği (SEIA) tarafından hazırlanan bir çalışmada ülkenin güneş enerjisi pazarında büyüme eğiliminin hızlandığını ve konut tipi sistemlerin bu büyümede önemli pay kazandığını gösteriyor.

İki kuruluş tarafından hazırlanan ve ABD’de 2013’ün ilk çeyreğinde gerçekleşen güneş enerjisi yatırımlarını inceleyen çalışmaya göre bu dönemde ülkenin kurulu güneş elektriği gücü 723 MW yükseldi.

Bu rakamın yılın ilk çeyreğinde ülkede devreye alınan yeni elektrik üretim kapasitesinin yüzde 48’ini oluşturduğuna dikkat çekilen çalışmada aynı zamanda güneş enerjisi yatırımları adına en yüksek rakama ulaşılan ilk çeyreklik dönem olduğu kaydedildi.

Çatı tipi sistemlerdeki artış dikkat çekiyor

Çalışmadaki verilere göre 2013’ün ilk çeyreğinde ülkede devreye alınan 318 MW’lık kurulu gücü büyük ölçekli yatırımlar oluştururken, 164 MW’lık kısmını ise konutlar için kurulumu yapılan çatı tipi sistemler oluşturdu.

Çalışmada dikkat çekici diğer bir nokta ise konutlarda gerçekleşen çatı tipi güneş elektriği sistemi kurulumlarındaki artış eğiliminde bu yatırımlara sağlanan vergi iadesi teşvikleri ile bu yatırımları finansal kiralama yolu ile yapmayı sağlanan iş modellerinin etkili olması oldu.

Çalışmadaki verilere göre finansal kiralama yolu ile gerçekleşen bu tip yatırımların devreye alınan toplam kurulu güç içinde oranı Kaliforniya’da yüzde 67, Arizona’da ise yüzde 86 oldu.

Solar kiralama artış eğilimini güçlendiriyor

Finansal kiralama ile çatı tipi kurulumları gerçekleştiren SolarCity  tarafından geçen ay yapılan açıklamada şirketin çalışmaları için Goldman Sachs’tan 500 milyon dolarlık kaynak sağladığını açıklamıştı. Şirketin hisse senetleri ise 2012’nin Aralık ayında gerçekleştirdiği halka arzdan beri yüzde 200 oranında değer kazanmış durumda.

İki kuruluş ABD güneş enerjisi pazarının 2013’te 4.4 GW, 2016’da ise 9.2 GW’a yükselmesini bekliyor. Bununla birlikte sektörün dağıtık güneş enerjisi yatırımları için 2017’ye kadar 48.5 milyar dolarlık finansman ihtiyacı bulunuyor.