Güney Kıbrıs’ta dar gelirlilere güneş elektriği desteği

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde 2.000 konutu kapsayan proje parlamento onayına sunuldu

6 Haziran 2013

Güney Kıbrıs’ta dar gelirli ailelerin konutlarına güneş elektriği sistemleri kurulmasına yönelik bir proje parlamento onayına sunuldu.

Cyprus Mail gazetesinin haberine göre proje ile dar gelirli 2.000 ailenin konutlarına güneş elektriği sistemleri kurulumu yapılarak, bu sistemler ile üretilen elektriğin Güney Kıbrıs elektrik şebekesine iletilmesi öngörülüyor.

Haberde konu hakkında açıklamalarına yer verilen Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Parlamentosu, Ticaret Komisyonu Başkanı Lefteris Christoforou çalışma ile dar gelirli ailelerin konutlarında güneş elektriği sistemleri ile elektrik üretilerek şebekeye iletilmesinin sağlanıp, burada üretilen elektriğin konutların elektrik tüketimi ile mahsuplaşmasının amaçlandığı bilgisini verdi.

Christoforou bu sayede program kapsamındaki ailelerin elektrik giderlerinin yüzde 80 oranında düşebileceğini sözlerine ekledi.

Yaklaşık olarak 5 milyon avroluk bütçesi olması beklenen programın maliyeti Güney Kıbrıs tarafından enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji yatırımlarını desteklemek için oluşturulan bir fon yoluyla karşılanacak.

Lefteris Christoforou açıklamasında projenin bütçesinin parlamento tarafından onaylanmasının ardından ilk sistemin kurulumunun başlayabileceğini söylerken, çalışmadan yararlanacak hanelerin ise gelir kriterine göre belirleneceğini ifade etti.

Christoforou aynı sistemden küçük ölçekli şirketlerin de yararlanarak, maliyetlerini düşürüp daha rekabetçi olmalarını sağlayabileceğini söylerken bunun çeşitli teknik sorunlar nedeni ile ne zaman başlayabileceğini konusunda bilgi veremez iken, bunların elektrik şebekesinde sorun yaşanmaması için aşama aşama yürürlüğe girebileceğini söyledi.