Enerjisa Balıkesir RES’i Portföyüne Ekledi

Sabancı grubuna bağlı Enerjisa’nın Balıkesir rüzgar enerjisi santrali projesini aldığı açıklandı.

1 Nisan 2011

Sabancı grubuna bağlı Enerjisa’nın Balıkesir rüzgar enerjisi santrali projesini aldığı açıklandı. Santral Türkiye’nin tek sahadaki en büyük rüzgar enerjisi olma özelliğini taşıyacak.

Grubun 2013 yılında devreye almayı planladığı 57 türbinlik proje tamamlandığında 142.5 MW kurulu güce sahip olarak yılda 500 GWh Enerji üretecek.

Konu ile ilgili açıklama yapan Sabancı Holding Enerji Grubu Başkanı Selahattin Hakman şu şekilde konuştu; “Türkiye’nin elektrik enerjisi ihtiyacını en güvenilir ve çevreyle uyumlu bir şekilde karşılamak için yenilenebilir enerji kaynaklarının üretimimizdeki payını artırmayı hedefliyoruz. 142,5 MW gücündeki Bares RES lisansını Enerjisa portföyüne ekleyerek rüzgar enerjisi alanında büyük bir adım attık”

Geçtiğimiz Şubat ayı içerisinde devreye alınan 30 MW gücündeki Çanakkale Rüzgar Santralı’nın ardından 39 MW kurulu güce sahip Dağpazarı Rüzgar Enerjisi Santralı’nı da 2012 yılı içerisinde devreye almaya hazırlanan Enerjisa, satın aldığı Bares Elektrik Üretim Şirketi’nin bünyesinde bulunan “Bares Rüzgar Santrali” projesi ile rüzgardaki kurulu gücünü 211,5 MW’a çıkardı.

Şirketten yapılan açıklamada satın almanın İtalyan çimento üreticisi Italcementi’ye bağlı Italgen şirketinden belirtilirken, satış işleminin bedeli konusunda herhangi bir bilgi verilmedi.