BIST Sürdürülebilirlik endeksleri güncellendi

Aydem ve İş Finansal Kiralama BIST 100’e, Çimsa ve Tofaş BIST 25’e girdi

24 Haziran 2023

BIST Sürdürülebilirlik ve BIST Sürdürülebilirlik 25 endekslerinde 2023 yılı üçüncü üç aylık döneminde yer alacak şirketler belirlendi.[1]

Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklmaya göre Aydem Enerji ve İş Finansal Kiralama BIST Sürdürülebilirlik Endeksine dahil olurken, Kardemir ise çıkarıldı.

BIST Sürdürülebilirlik 25 Endeksine ise Çimsa ile Tofaş Oto Fabrikaları dahil olurken, Ereğli Demir Çelik ve TAV Havalimanları çıkarıldı.

Ülker Bisküvi, Coca Cola İçecek ve Mavi Giyim de BIST 25 için yedek paylar olarak belirlendi.

Borsa İstanbul ile Refinitiv işbirliği ile gönüllülük esasına göre oluşturulan BIST Sürdürülebilirlik Endekslerine Yıldız Pazar, Ana Pazar ve Alt Pazar’da işlem gören şirketler dahil olabiliyor ve değerlendirmelerde sadece şirketlerin “kamuya açık” bilgileri kullanılıyor.

Yapılan değerlendirmede Genel Sürdürülebilirlik Notu 50 veya üzerinde olan her bir ana başlık notu 40 veya üzerinde, kategori notlarının da en az 8’i 26 veya üzerinde olan şirketler BIST Sürdürülebilirlik Endeksinde yer alabiliyorlar.

BIST Sürdürülebilirlik 25 Endeksinde ise Genel Sürdürülebilirlik Notu 70 veya üzerinde, her bir ana başlık notu 60 veya üzerinde ve kategori notlarından en az 8’i 50 veya üzerinde olan şirketlerin payları arasından İşlem Hacmi ve Piyasa Değeri en yüksek 25 şirket dahil olabiliyor.

 


[1] 2023 yılı üçüncü üç aylık dönemi için BIST Pay Endeksleri kapsamında yer alacak paylar belirlenmiştir