Genç hukukçular için “iklim adaleti” semineri düzenlendi

Çalışma UNDP Türkiye, Ankara Barosu ile TOBB ETÜ işbirliği ile gerçekleştirildi

12 Haziran 2023

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından Türkiye’deki genç hukuk öğrencileri için “iklim adaleti” konulu bir seminer programı gerçekleştirildiği bildirildi.

UNDP Türkiye’den konu ile ilgili yapılan açıklamaya göre “Çevre Hukuku ve İklim Adaleti ” başlıklı program 5-11 Haziran 2023 tarihlerinde Ankara’da Hollanda’nın sağladığı finansman desteği ile Ankara Barosu ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ) işbirliği ile yürütüldü.

138 hukuk öğrencisi ve genç avukatın başvurduğu programda on iki uzman öğretim elemanı tarafından çevre ve iklim hukuku ile uluslararası iklim sözleşmeleri alanında eğitim verildi.

Açıklamaya göre kursun amacını geleceğin avukatlarını, iklim değişikliği tehdidi altındaki bireyler ve toplumların haklarının nasıl korunacağı, hükümetler ve işletmelerin daha iklim dostu politika ve uygulamaları benimsemeye nasıl yöneltilebileceği konusunda eğitmek oluşturdu.

Programın açılışında konuşan UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton program şunları söyledi;

BM Genel Kurulu’nun geçen yıl teyit ettiği üzere, sağlıklı çevre temel bir insan hakkıdır. Karbon emisyonlarının ve sıcaklıkların artmaya devam ettiği gezegenimizde, bizim amacımız iklim gündemini ilerletmek için bu ilkeye dayalı olarak hukukun nasıl kullanılabileceğini ortaya koymak.

Hollanda Büyükelçi Yardımcısı Patty Zandstra da konuşmasında şunları kaydetti;

İklim değişikliği karşısında küresel ölçekte hak temelli bir yaklaşım gerekiyor. Başarılı olmak için, hukuk mesleği mensuplarının çevre hukuku alanında kapasitelerini güçlendirmemiz gerek.

Program kapsamındaki bir sonraki faaliyet, Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından organize edilecek “Çevre Hukuku, İklim Adaleti ve Afet Hukuku” başlıklı makale yarışması olacak.

Hukuk öğrencileri ve mezunlarının katılabileceği yarışma için son başvuru tarihi 12 Haziran 2023.[1]


[1] Makale Yarışması