Bares RES’in Gücü Nordex Türbinleriyle Artıyor

Nordex Bilgin Enerji’nin Bares RES projesini genişletme çalışmalarını üstlendi

3 Ocak 2012

Bilgin Enerji Yatırım Holding tarafından 2006 yılında Türkiye’nin en verimli rüzgar alan arazilerinin bulunduğu Bandırma bölgesinin Dutlimanı mevkiinde, devreye alınan 30 MW kurulu güce sahip Bares Rüzgar Enerjisi Santrali’nde 5 MW’lık kapasite artışına gidildiği açıklandı.

Nordex Türkiye tarafından yapılan açıklamada Nordex türbinlerinin kullanılacağı genişletme çalışmasının, bir rüzgar enerjisi sahasında farklı üreticilere ait türbin kullanımı adına Türkiye için bir ilk olacağına dikkat çekildi.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Nordex Türkiye Genel Müdürü Ayhan Gök ise şunları söyledi; “Daha önce 210MW’lık 3 projeyi birlikte hayata geçirdiğimiz Bilgin Enerji ile olan uyumlu birlikteliğimizi bu genişletme projesi ile devam ettirmenin gururunu taşıyoruz.”

Bilgin Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Altuğ Bilgin ise yaptığı açıklamada Bandırma RES’in Türkiye’de özel sektör tarafından alım garantisi olmaksızın, firmanın kendi finansmanı ile gerçekleştirilip, üretim lisansı ile faaliyete geçen ilk rüzgar enerjisi santrali olma özelliğine vurgu yaparken, Bandırma RES’i  yeni nesil ve yüksek rüzgar sahalarına uyumlu Nordex türbinleri ile genişletirken Türkiye’de rüzgar enerjisindeki liderliklerini sürdürdüklerini ifade etti.

Nordex Türkiye’nin açıklamasında Bandırma limanına 15 km mesafedeki proje sahasında rüzgar hızı ortalaması 9.3 m/s olduğu bildirilirken, genişletme projesinde ise Nordex’in Gamma Ailesine ait ve IEC1b rüzgar tipine en uyumlu 80m kule yüksekliğinde 2 adet N90 2500kW türbin kullanılacağı belirtildi. Açıklamada ayrıca santralde farklı türbin üreticilerine ait türbinlerin bulunması sebebiyle Nordex’in kendi Scada sistemini projeye adapte edeceği ve eklenen türbinlerin bu sistemden rahatlıkla takip edilebileceği ifade edildi.

15 Eylül 2011’de Nordex ve Bilgin Enerji arasında yapılan anlaşma neticesinde bir buçuk ay içinde türbinlerin Bandırma’ya ulaştırılıp dikimlerinin yapıldığı belirtilen açıklamada çalışmadaki tüm test aşamalarının tamamlanması ile birlikte projenin Şubat ortasında Bilgin Enerji’ye devredileceği belirtildi.

1992 yılından beri enerji sektöründe yer alan ve hidrolik ile rüzgar enerjisi alanında projeler geliştiren Bilgin Enerji’nin 425 MW kurulu yenilenebilir enerji gücü bulunmakta. Şirketin yapımı devam eden projelerinin devreye alınması ise bu rakamın 762 MW seviyesine yükselmesini sağlayacak.

Bilgin Enerji daha önce Soma, Bergama ve Mazı III projelerinin türbinlerini Nordex’ten sağlamıştı.