”10.6 Milyon Kişi İçin Yeşil İş Yaratılabilir”

Çin’de yapılan bir çalışmada ülkenin çevreyi kirleten sanayi alanları yerine temiz teknolojilere yatırım yapması ile önemli oranda istihdam ve gelir artışı sağlanabilir. 

24 Kasım 2011

Çin hükümetine bağlı bir düşünce kuruluşu tarafından hazırlanan bir raporda ülkenin yüksek enerji tüketen ve kirlilik yaratan sanayi alanlarını kapatarak temiz enerji teknolojileri ve enerji tasarrufu alanlarına yönelmesi halinde 5 yılda 9.5 milyon kişilik net istihdam artışı sağlayabileceği bildiriliyor.

Başında Çin’in Başbakan Yardımcısı Li Keqiang’ın olduğu ”Çevre ve Kalkınma İçin Uluslararası Çin İşbirliği Konseyi” tarafından hazırlanan ve 200 kişilik yerli – yabancı bir bilimadamı grubu tarafından hazırlanan çalışma hükümete bu sektörleri desteklemesini öneriyor.

Çalışmaya göre bu iki alan için sağlanacak 5.8 trilyon yuanlık (911 milyar dolar) destek 5 yıl içinde Çin’de 10.6 milyon kişilik istihdam alanı yaratabilecek iken milli gelirde 8 trilyon yuanlık artış ve enerji maliyetlerinde 1.4 trilyon yuanlık tasarruf sağlayabilecek.

Kirlilik yaratan sanayi alanlarının kapatılması ile ise sadece 950.000 kişilik istihdam kaybı ve milli gelirde 100 milyar yuanlık kayıp yaşanmasına neden olacak.