Ayyıldız Rüzgar Santrali Devrede

Ak Enerji tarafından kurulan Ayyıldız Rüzgar Santrali yılda 52 Milyon KW Saat Elektrik Üretecek

17 Eylül 2009

Ak Enerji Elektrik Üretim A.Ş’nin, Bandırma’da kurulu, yılda 52 milyon kilovat-saat elektrik üretecek olan ”Ayyıldız” rüzgar santralini devreye aldığı bildirildi.

Ak Enerji ‘den yapılan yazılı açıklamada, şirketin, Balıkesir’in Bandırma ilçe merkezine yaklaşık 5 kilometre mesafede bulunan Ayyıldıztepe Mevkii’nde kurduğu rüzgar santrali Ayyıldız’ı devreye alarak elektrik üretimine başladığı belirtildi.

Ayyıldız Rüzgar Enerji Santrali (RES) için üretim lisansının 2006 yılında alındığı ve bu tarihten sonra başlayan ön hazırlık ve mühendislik tasarım çalışmalarının Ağustos ayında tamamlanarak, santralde deneme üretimine geçildiği ifade edilen açıklamada, 15 megavat gücündeki rüzgar santralinin yılda 52 milyon kilovat-saat elektrik üreteceği vurgulandı.

Santralde, 80 metre kule yüksekliğine, 90 metre rotor çapına ve 3 bin kilovat güce sahip 5 adet rüzgar türbini bulunduğu kaydedilen açıklamada, türbinlerin Danimarkalı Vestas firmasından Mayıs 2009’da teslim alındığı bildirildi.

Toplam 373 megavat kurulu güce sahip 9 yenilenebilir hidroelektrik, 900 megavat kurulu güce sahip bir doğal gaz elektrik üretim santrali dahil olmak üzere 10 enerji projesinin yatırımına devam eden Ak enerji ‘nin devreye alacağı yeni projelerle birlikte kurulu gücünü 5 yıl içinde 3 bin megavata ulaştırmayı planladığı belirtildi.

Ak Enerji Kayıtlı Sermaye Tavanını Yükseltecek

Ak Enerji’nin Kamuyu Aydınlatma Platformuna (KAP) yapılan özel durum açıklamasında, kayıtlı sermaye sistemine tabi olan şirketin 2009-2010 yılları için finansman ihtiyacının kayıtlı sermaye tavanını aşması nedeniyle 150 milyon lira olan kayıtlı sermaye tavanının 1 milyar 500 milyon liraya yükseltilmesine karar verildiği belirtildi.

Açıklamada, kayıtlı sermaye tavanı artışı ile ilgili tadil tasarısının onay alınmak üzere Sermaye Piyasası Kurulu’na, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na ve Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na sunulmasının, gerekli izinler alındığında tadil tasarısının şirket genel kurulunun onayına sunulmasının kararlaştırıldığı kaydedildi. (AA)