Yenilenebilir Enerji Şirketlerine 500 Milyon Dolar Nakit Hibe!

ABD hükümeti yenilenebilir enerji arzını artırabilmek için şirketlere nakit hibe desteği vermeye başladı.

7 Eylül 2009

ABD Başkanı Barack Obama henüz göreve gelmeden önce ülkesindeki yenilenebilir enerji sektörüne verdiği stratejik önemi sık sık dile getiriyor, göreve geldiğinde bu sektörün gelişimine yönelik yapacağı çalışmalardan konuşmalarında sürekli yer veriyordu. Obama hükümeti göreve geldikten kısa süre sonra bu sektöre yönelik destekler birbiri ardına açıklanmaya başlandı.

Bu desteklerin sonuncusu istihdam artışı ve teknolojik gelişme sağlayacak yatırımlara yatırım tutarının %30’u oranında nakit hibe sağlanması oldu.

Yatırım maliyetlerinin yüksek,  yatırımların geri dönüş süresinin uzun vadeli olmasından dolayı global finansal krizden doğrudan etkilenen yenilenebilir enerji şirketleri yeni yatırımlar için bir süredir kredi bulmakta zorlanıyordu. ABD hükümeti sektörün önündeki bu tıkanıklığı aşmasına yardımcı olarak hem istihdam artışı sağlamayı hem de yenilenebilir enerji arzını artırmayı planlıyor, ABD hükümeti bu sayede bir taşla iki kuş vurmuş olacak.

ABD Enerji Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre hükümet 12 güneş enerjisi ve 10 rüzgar enerjisi projesinden oluşan 12 farklı yatırıma toplam da 502 milyon doları aşkın nakit hibe sağlayarak destek verecek. Yapılan açıklamaya göre bu yatırımlar sonucunda 2.000 kişiye iş imkanı sağlanarak, 500.000 evin enerji ihtiyacını sağlayacak 850 Megavatlık enerji üretilmesi öngörülüyor.

Yetkililerce yapılan açıklamalara göre 2011 yılına kadar istihdam artışı sağlayacak nitelikli projelerin önlerine gelmesi halinde değerlendirmeye devam edileceğini ve herhangi bir üst limit belirlenmeden hibe desteği sağlanabileceği belirtildi.  Ayrıca şu an başvuruları son aşamaya gelmiş olan 3 şirketin daha bulunduğu bu şirketlere yapılacak nakit hibe yardımının da önümüzdeki haftalarda açıklanacağını belirtti.

Amerikan Enerji Bakanı Steven Chu ise yaptığı açıklamada bu program sayesinde ABD nin birkaç yıl içerisinde yenilenebilir enerjilerden elde ettiği enerji’yi iki katına çıkaracağını ve Amerika’nın geleceğin temiz enerji ekonomisini yaratmada dünyaya liderlik edeceğinden emin olduğunu söyledi.

ABD hükümetinin hibe desteği için şimdilik öngördüğü rakam 3 Milyar dolar fakat sektördeki uzmanlar bunun  10 Milyar dolar civarına çıkabileceğini belirtiyorlar. Bu rakamda 15 Gigavatlık yeni rüzgar santraline imkan sağlayarak şu anki kurulu rüzgar gücünün yarısı kadar bir yatırımın iki yıl içinde yapılabilmesi anlamına geliyor.

Nakit hibe’den 295 Milyon dolar ile en büyük payı alan İspanyol Iberdrola SA’nın ABD deki birimi Iberdrola Renewables CEOS’su Jan Johnson ise yaptığı açıklama’da 2009 yılında toplamda 1.8 Milyar dolarlık yatırım yapmayı öngördüklerini 4 yıllık süreç içerisinde ise yatırımlarının toplam büyüklüğünün 6 Milyar dolara ulaşacağını belirtti. Ayrıca diğer bir 251 Milyon dolarlık nakit hibe kaynağını kısa sürede diğer projeleri için alabileceklerini düşündüğünü ifade etti.

Nakit hibe kaynağı sağlayan diğer şirketler ve yararlandıkları hibe tutarları da şu şekilde;

Horizon Wind Energy; Portekiz Energias de Portugal SA’nın ABD birimi ve Rüzgar Enerjisi alanında yatırımları var. 47,7 Milyon Dolar kaynak sağladı.

First Wind Energy Holdings LLC; Girişim sermayesi firması Madison Dearborn ve D.E.Shaw adlı hedge fon tarafından desteklenen rüzgar enerjisi firması 115,1 Milyon dolarlık destek buldu.

Everpower; Amerika’nın dört ayrı eyaletinde rüzgar enerjisi yatırımları bulunan şirket 42.2 milyon dolarlık bir kaynak sağladı.