Pencereler Güneş Paneli Olabilecek

Texas Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma ile daha ucuz ve çok farklı güneş panelleri üretebilmek mümkün olabilir

7 Eylül 2009

Amerikan Texas Üniversitesi’nde ekibi ile çalışmalarını yürüten Dr. Brian Korgel  güneşten elektrik enerjisi üretimini ciddi biçimde ucuzlaştıracak ve etkin hale getirebilecek yeni bir teknolji üzerinde çalıştıklarını belirtti.

“Güneş sınırsız enerji sağlıyor fakat fosil yakıların ucuzluğu ile baş edemiyor” diyen Korgel Bakır İndiyum Galyum Selenid kullanarak insan saçından 10.000 kat daha ince nano partiküller üzerinde çalışarak ışık geçiren bir tür mürekkep geliştirdiklerini, bu sayede güneş enerjisini çok daha ucuzlaştırabileceklerini umuyor.

Şu an %1’ye yakın bir verim sağlayan bu teknolojinin pazarlanabilir olması için en azından ‘luk bir verimliliğe ulaşmasını şart görüyor bunun için de en azından 3-5 yıl arası bir süreye ihtiyaç duyduklarını belirtti.

Korgel geliştirdikleri teknik ile püskürtme yoluyla veya aynen gazetelerin basıldığı teknikte boyanarak güneş paneli üretiminin mümkün olacağını söyledi. Ayrıca ürettikleri bu maddenin içinde silikon bulunmadığından fırınlama işlemi uygulanmasına gerek kalmaması sayesinde güneş paneli üretim maliyetlerinin %90 oranında düşeceğini sözlerine ekledi.

Bu maddenin geçirgen olması ve püskürtülerek uygulanabilmesi sayesinde binaların pencerelerinden yan duvarlarına kadar her bölgesinin rahatlıkla elektrik elde etme amacı ile kullanılabileceğinin ayrıca bu işlemi plastik dahil her türlü yüzeye uygulanabileceğinden güneş pillerine yeni uygulama alanları ve kolaylıkları sağlayabileceğini ifade etti.

Dr. Brian Korgel’ın çalışmaları iki yıldır Amerikan Ulusal Araştırma Fonu, Welch Vakfı Fonu ve Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuarı tarafından yıllık 250.000 dolarlık bir kaynak ile desteklenmekte.