AP: Kaya gazı aramak ve çıkarmak için ÇED raporu gerekir

Avrupa Parlamentosu, kaya gazı çıkarmada kullanılan tartışmalı ‘hidrolik kırma’ yönteminin çevre etki değerlendirme (ÇED) raporu gerektirdiği yönünde karar verdi.

11 Ekim 2013

EurActiv Türkiye

Yeşiller grubundan Fransız milletvekili Sandrine Belier, ‘Petrol ve doğalgaz lobisi ve bazı üye ülkelerin baskılarına rağmen kaya gazı kaynaklarının aranması ve çıkarılması, [ÇED] raporu gerektirecek. Bu gerçekten bir ilerleme’ dedi.

İlgili mevzuatı AB üyesi ülkelerle müzakere edecek olan İtalyan milletvekili Andrea Zanoni, ‘Hidrolik kırma endişelere yol açıyor’ dedi. Kaya gazı çıkarırken yer altı tabakalarını kırmak için yüksek basınçlı su, kum ve kimyasallar uygulanıyor.

Çevreciler, bu yöntemin yeraltı sularında kirlilikten tektonik hareketlere kadar pek çok sakıncası bulunduğunu savunuyor.

Avrupa Parlamentosu, büyük yol ve köprü inşaat projelerinden atık yönetimine dek pek çok alanı kapsayan 20 yıllık mevzuatını güncelliyor.

Kaya gazı çıkarmanın nispeten yeni bir teknoloji olması sebebiyle hidrolik kırma, mevcut yasaların dışında kalıyor ve ÇED raporu gerektirmiyordu.

AP’deki en büyük grup olan merkez sağ Avrupa Halk Partisi ise bu düzenlemelerin, ekonomik kriz döneminde şirketlere ek yükler getirmekten başka bir şeye yaramayacağını savundu.