Romanya’dan Türkiye’ye 9.9 MW’lık güneş paneli siparişi

Sipariş İspanyol Bester Generacion tarafından İstanbul’da faaliyet gösteren CSUN Eurasia’ya verildi

14 Ağustos 2013

Çinli güneş paneli üreticisi China Sunergy’nin Türkiye ayağı olan CSUN Eurasia’nın Romanya pazarı için 9.9 MW’lık modül siparişi aldığı açıklandı.

CSUN’dan konu ile ilgili yapılan açıklamada siparişin Romanya’da faaliyet gösteren İspanyol EPC firması Bester Generacion tarafından iki ayrı santral projesi için verildiği ve gelecek ay sevkiyatın gerçekleştirileceği belirtildi.

Şirket tarafından Haziran ayında yapılan bir açıklamada ismi belirtilmeyen Fransız bir firmadan 6.4 MW’lık ilk büyük çaplı siparişin alındığı açıklanmıştı.

CSUN Eurasia’nın İstanbul, Tuzla’da bulunan fabrikasının resmi açılış töreni Mayıs ayında yapılmıştı. Fabrikanın halihazırda 100 MW’lık hücre , 300 MW’lık da modül üretim kapasitesi bulunuyor.

Fabrikanın açılış töreninde konuşan CSUN Enerji Yatırım CEO’su Egemen Seymen tesisin 50 milyon dolarlık yatırım ile hayata geçtiğini ve tesisin üretiminin yüzde 90-95 oranında Avrupa pazarına ihraç edilmesinin hedeflendiği,  2013 için yıllık ihracat hedefinin düşük olmak ile birlikte bunun mevcut hız ile 200 milyon dolara ulaşabileceğini  söylemişti.

CSUN Yönetim Kurulu Başkanı Stephen Cai ise Nisan ayında şirketinin 2012’nin son çeyreğinde aldığı finansal sonuçları açıkladığı konferans görüşmede Türkiye yatırımlarının kendilerini Avrupa’daki ilk ve tek Çinli güneş paneli üreticisi yaptığına vurgu yaparken, fabrikanın aynı zamanda ABD ve Avrupa’da oluşabilecek anti-damping vergilerine karşı tampon görevi göreceğini söylemişti.

New York, Nasdaq Borsası’nda işlem gören şirketin değeri geçen yıl bir dönem 15 milyon doların altına inmiş ise de şirketin faaliyetlerindeki olumlu gelişmeler, 2013 yılının başından beri şirket hisselerinin yüzde 80 oranında değer kazanarak şirketin pazar değerini 37 milyon doların üzerine çıkarmış durumda.