Güneş paneli sevkiyatlarında rekor büyüme görülüyor

NPD Solarbuzz’a göre güneş paneli pazarında beklenen konsolidasyon gerçekleşmeye başladı

14 Ağustos 2013

Araştırma kuruluşu NPD Solarbuzz fotovoltaik güneş paneli pazarına dair 2013’ün ikinci çeyreğine ait çalışmasının ilk sonuçları ile ilgili bir açıklama yayınladı.

Solarbuzz tarafından yapılan açıklamaya göre, küresel fotovoltaik pazarında yüzde 68’lik pazar payına sahip ilk 20 firma 2013’ün ilk çeyreğinde 5.8 GW gücünde güneş paneli sevkiyatı gerçekleştirdi, kuruluşa göre bu rakam geçen yılın aynı döneminde 4.8 GW düzeyindeydi.

Kuruluşun verilerine göre 2012’de gerçekleştirdiği 2,300 MW’lık güneş panel sevkiyatı ile fotovoltaik panel pazarının lideri konumunda bulunan Yingli Solar 2013’ün ikinci çeyreğinde ise 800 MW düzeyinde panel sevkiyatı gerçekleştirerek, ulaştığı yüzde 9’lık pazar payı ile bu konumunu güçlendirdi.

Kuruluşun analizinde Yingli Solar’ın yüzde 10’luk pazar payına yaklaşmış olması sektörde beklenen konsolidasyonun habercisi olarak yorumlanırken, Trina Solar, Jinko Solar, Renesola ve Hanwha SolarOne’ın da kendi rekorlarını kıracağı öngörüsü paylaşıldı.

Solarbuzz’un açıklamasında fotovoltaik pazarının hızla geliştiği Japonya’da Sharp Solar, Kyocera, Solar Frontier ve Panasonic gibi yerli üreticilerin son dört çeyrekte Japonya pazarında yüzde 54’lük pazar payına sahip olduğu belirtilirken, Çinli Canadian Solar ve JA Solar’ın ise bu pazarda en güçlü yabancı üreticiler olduğu ifade edildi.