Boydak Nisan Enerji’nin tamamına sahip oldu

Ataç İnşaat’ın Nisan Elektromekanik Enerji’deki hisselerini Boydak grubuna sattığı açıklandı.

13 Ağustos 2013

Ataç İnşaat’ın Nisan Elektromekanik Enerji’deki yüzde 49.9 oranındaki hissesini şirketin diğer ortağı olan Boydak Grubu’na sattığı açıklandı. Şirket tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada hisse satış sözleşmesinin 6 Ağustos 2013 tarihinde imzalandığı ve sözleşmede şirketin toplam değerinin 199 milyon avro olarak düzenlendiği belirtildi.

Nisan Elektromekanik Enerji’nin halihazırda devrede olan santrallerinin kurulu gücü 73.5 MW ve inşa çalışmaları devam eden projelerinin kurulu gücü 70.236 MW düzeyinde bulunuyor.

Boydak Holding’e bağlı olarak 2010 yılında kurulan Boydak Enerji aynı yıl 145.11 MW’lık portföye sahip olan olan Nisan Elektromekanik Enerji’nin yüzde 50 hissesini, Muradiye Ayrancılar Hidroelektrik Santrali’nin haklarını elinde bulunduran Muradiye Elektrik’in ise yüzde 70 hissesini satın almıştı.

Şirket 2011’de ise 45 MW’lık Çanta RES projesini, geçen yılın Kasım ayında ise Sibel RES projesini satın alarak rüzgar enerjisi alanındaki portföy büyüklüğünü 415 MW’a çıkarmıştı. Boydak Enerji ayrıca 2011 yılı şubat ayı sonunda ise 1.5 milyon TL sermayeli Gün Güneş Enerjisi Şirketi’nin kurmuştu.

Boydak Enerji Genel Müdürü Gültekin Eranıl, Sibel RES projesinin satın alımı hakkında yapılan yazılı açıklamada Boydak Enerji’nin 2015 yılına kadar 500 MW, 2017’ye kadar ise 1.000 MW’lık kurulu güce ulaşmayı hedeflediğini, hidroelektrik, rüzgar enerjisi ve güneş enerjisi alanlarında önemli yatırımlar yapan Boydak’ın enerji sektörünün önde gelen oyuncularından biri olmayı hedeflediğini sözlerine eklemişti.