Adnan Menderes Havalimanı LEED seritifikası ile dünyada ilk 10’a girdi

Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali kendi alanında LEED sertifikası kazanan 10. bina oldu

28 Ocak 2016

TAV Havalimanları İzmir Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali’nin Türkiye’nin ilk yeşil bina sertifikasını almaya hak kazandığını bildirdi.

TAV tarafından yapılan açıklamaya göre Adnan Menderes Havalimanı ABD Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından verilen, Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik (LEED) sertifikasını almaya kazanan kendi alanında dünya çapındaki 10. bina olma ünvanını da kazanmış oldu.

Bina yapılan değerlendirme sonucunda LEED sertifikasını 100 üzerinden 56 puan alarak gümüş derecede almaya hak kazandı.

Açıklamada verilen bilgilere göre TAV terminal binası için sertifikasyon başvurusunu 2012 yılının Aralık ayında yaptı. Eski terminalin yıkımı sırasında hayata geçirilen “Atık Yönetimi Uygulaması” ile ortaya çıkan atıkların yüzde 99’u yeniden kullanıldı ya da geri dönüştürüldü ve atık yönetimi uygulaması verimli şekilde sürdürülmeye devam edildi. Yeni binanın yapımı sırasında da  inşaatı, dizaynı ve hizmetleriyle çevre dostu uygulamalar ortaya koyuldu. Terminalde yenilenebilir enerji, verimli ekipmanlar, güneş kırıcılar, verimli camlar kullanılarak yüzde 20 enerji tasarrufu sağlandı. Gri su dönüşüm sistemleri ve yağmur suyu hasadı sistemlerine sahip terminal binasının temiz su tüketiminde yüzde 47 oranında azalma gerçekleşti.

Bununla birlikte terminal binası Avrupa Havalimanları Konseyi’nin, havlimanlarının karbon salımlarını ciddi oranda düşürmeyi hedefleyen Karbon Akreditasyonu Programı’na dahil olarak aktif olarak yer aldı.

Açıklamada konu ile ilgili değerlendirmesi paylaşılan  TAV İnşaat Genel Müdürü Ümit Kazak şunları kaydetti;

“TAV olarak sürdürülebilirlik ve çevrenin korunmasını gelecek kuşaklara olan sorumluluğumuzun gereği olarak görüyoruz. İzmir Adnan Menderes Yeni İç Hatlar Terminal İnşaatını LEED sertifikasyonunun bir parçası olarak çevresel sürdürülebilirliği etkin bir şekilde ele alarak gerçekleştirdik. Çalışmalarımızın bu konuda dünyanın en saygın kuruluşu olan Amerikan Yeşil Binalar Konseyi tarafından verilen LEED Gümüş sertifikasyonuyla sonuçlanmasından mutluluk duyuyoruz. TAV İnşaat olarak daha önce de önce Suudi Arabistan’ın ilk özelleştirme projesi olan Medine Havalimanı Terminal Binası ile LEED Altın sertifikasına layık görülmüştük, projelerimizde en yeni çevreci teknolojileri kullanarak hayata geçirmeye devam edeceğiz.”

Adnan Menderes Havalimanı Dış Hatlar Terminali’ni 2007’den beri işleten TAV Havalimanları, 2011’de Devlet Havalimanları İşletmesi tarafından gerçekleştirilen iç hatlar terminali ihalesini kazandı. TAV İnşaat tarafından Haziran 2012’de temeli atılan terminalin açılışı 17 Mart 2014’te gerçekleşti. Adnan Menderes Havalimanı 2015’in ilk 11 ayında geçen yıla göre yüzde 10 artışla 11 milyondan fazla yolcuya hizmet verdi.

Şimdiye kadar LEED sertifikası almaya hak kazanan havalimanı terminal binaları:

Türkiye – İzmir Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali
Suudi Arabistan – Prens Mohammad Bin Abdulaziz Havalimanı Terminali
ABD – Sacramento Uluslararası Havalimanı Terminal B
ABD – Grand Forks Uluslararası Havalimanı Terminali
ABD – Oakland County Uluslararası Havalimanı
ABD – Jackson Hole Havalimanı
ABD – Yellowstone Bölgesel Havalimanı
ABD – San Jose Uluslararası Havalimanı Terminal B
Japonya – Fukuoka Havalimanı İlave Terminal Binası
Galapagos Adaları – Baltra Havalimanı Terminal